Laminaty tekstylne – co należy o nich wiedzieć?
|Laminacja tkanin to proces polegający na łączeniu ze sobą co najmniej dwóch warstw tekstyliów, co znacznie wpływa na ich właściwości oraz funkcjonalność. Wyróżnia się dwa sposoby laminowania, czyli laminację płomieniową oraz klejową tzw. HOT MELT, które z pomocą odpowiednich maszyn są w stanie wzbogacić materiały pod względem technicznym lub wizualnym, w zależności od wymagań klienta. Sam proces laminacji jest ekonomiczny i dość szybki w produkcji, dzięki czemu można sprawnie wprowadzić nowoczesne rozwiązania w swojej firmie za pomocą laminowanych komponentów. Dziś pokażemy wam zalety laminatów tekstylnych oraz to jak mogą usprawnić działanie wielu branż, nie tylko tych stricte związanych z tekstyliami. Jeżeli interesuje was temat laminatów, chętnie przybliżymy wam ten temat i pokażemy, jak może zmodernizować wytwarzane przez waszą markę produkty.
Sposoby laminacji tkanin
Istnieją dwie metody laminacji tekstyliów, pierwsza z nich to laminacja płomieniowa, która opiera się na wykorzystaniu specjalnej pianki poliuretanowej. Pianka ta umieszczana jest między poszczególnymi warstwami materiałów i pod wpływem temperatury topi się, scalając je w jedną całość. Druga metoda to HOT MELT, która polega na naniesieniu przez maszynę odmierzonej ilości roztopionego wcześniej kleju w odpowiedniej ilości na powierzchnię materiału, a następnie sklejeniu go z kolejną warstwą za pomocą specjalistycznych maszyn. Metoda ta zapobiega bezpośredniemu działaniu wysokiej temperatury na tkaninę, dzięki czemu można uniknąć wszelkich odkształceń oraz ewentualnych uszkodzeń tkaniny, które mogą się wydarzyć pod wpływem wysokiej temperatury, jakiej poddany jest materiał.
Dlaczego warto zastosować laminaty tekstylne we własnej produkcji?
Laminacja tkanin to niezwykle innowacyjny sposób na nadanie swoim produktom nowej lepszej jakości oraz właściwości. Z pomocą laminatów można nadać materiałom funkcjonalność, jakiej nie sposób uzyskać w inny sposób, do takich należy np. ochrona przed warunkami atmosferycznymi (wiatr, woda, skrajnie wysokie lub niskie temperatury), a nawet zabrudzeniami czy środkami chemicznymi. Dodatkowo tkaniny poddane procesowi laminacji mimo obaw, wcale nie stają się sztywne, wręcz przeciwnie- laminaty tekstylne są znacznie bardziej elastyczne, miękkie i wygładzone co zapewnia komfort zarówno użytkownikom jak i producentom z różnych branż. Laminacji bez problemu można poddać każdy rodzaj surowca od jedwabiu, po skórę naturalną z pewnością, że nie ulegnie on odkształceniu lub uszkodzeniu podczas procesu, a produkt finalny znacznie zyska na funkcjonalności i jakości. Jest to duże ułatwienie dla producentów z rozmaitych branż ze względu na niski poziom ryzyka, jakie mogłoby nastąpić podczas produkcji oraz gwarancja uzyskania najwyższej jakości produktu, który z powodzeniem będzie mógł być wykorzystany w dalszej produkcji. Sprawdź, czy laminaty tekstylne są w stanie usprawnić również twoje przedsiębiorstwo, wprowadzając innowacyjne rozwiązania!