Bateria łazienkowa
|Bateria łazienkowe służy wielu celom, dlatego też jej wybór nie jest prosty. Są baterie przeznaczone do montażu nad wanną, w kabinie prysznicowej, czy nad umywalką. Mogą być one jedno-, dwu- lub zupełnie bez- uchwytowe. Ostatnio bardzo modne stały się baterie jedno – uchwytowe, które automatycznie mieszają zimną wodę z ciepłą. Jeden uchwyt pozwala na regulację siły strumienia wody i jej temperaturę. Jest to rozwiązanie wygodniejsze niż używanie w tym celu dwóch pokręteł. Bateria bez – uchwytowa Jest niezwykle higieniczna i za razem ekonomiczna w użytkowaniu, gdyż uruchamianie jej następuje przyciskiem, dotykiem bądź na fotokomórką. Jednak jest to rozwiązanie w dalszym ciągu dość drogie, dlatego bateria łazienkowa bez – uchwytowa jest najczęściej wykorzystywana łazienkach użyteczności publicznej, w hotelach i restauracjach.
Bateria łazienkowe służy wielu celom, dlatego też jej wybór nie jest prosty. Są baterie przeznaczone do montażu nad wanną, w kabinie prysznicowej, czy nad umywalką. Mogą być one jedno-, dwu- lub zupełnie bez- uchwytowe. Ostatnio bardzo modne stały się baterie jedno – uchwytowe, które automatycznie mieszają zimną wodę z ciepłą. Jeden uchwyt pozwala na regulację siły strumienia wody i jej temperaturę. Jest to rozwiązanie wygodniejsze niż używanie w tym celu dwóch pokręteł. Bateria bez – uchwytowa Jest niezwykle higieniczna i za razem ekonomiczna w użytkowaniu, gdyż uruchamianie jej następuje przyciskiem, dotykiem bądź na fotokomórką. Jednak jest to rozwiązanie w dalszym ciągu dość drogie, dlatego bateria łazienkowa bez – uchwytowa jest najczęściej wykorzystywana łazienkach użyteczności publicznej, w hotelach i restauracjach.
Bateria łazienkowa może być sztorcowa, ścienna, podtynkowa i wolnostojąca.
Bateria sztorcowa montowana jest w otworach na obrzeżach wanny lub umywalki. Jej montaż jest łatwy i wygodny, gdyż nie wymaga kucia ściany. Z instalacją wodną taka bateria łazienkowa połączona jest za pomocą elastycznych wężyków, nie wymaga to precyzyjnego rozmieszczania rur przed wykończeniem ścian. Bateria taka ma być po prostu ulokowana w miarę blisko miejsca instalacji wodnej.
Bateria ścienna natynkowa i podtynkowa przymocowywana jest bezpośrednio do instalacji wodnej.
Bateria łazienkowa wolnostojąca montowana jest przy wannach, lub umywalkach na podłodze lub blacie poniżej. Jest to rozwiązanie dość drogie ale za to bardzo eleganckie i nowoczesne. Najlepiej prezentuje się w komplecie z wolnostojącymi wannami i umywalkami nablatowymi.
Bateria łazienkowa może mieć różne parametry. Wybierając najbardziej właściwą dla nas należy zwrócić uwagę na wydajność jej przepływu, wysokość baterii, długość wlewki, czy wreszcie zużycie wody. Zużycie wody jest ważne z ekologicznego, ale też i ekonomicznego punktu widzenia. Bateria łazienkowa jedno – uchwytowa pomaga znacznie oszczędzić wodę, gdyż nie zużywa się jej dużo na wyregulowanie jej siły i temperatury strumienia. Niektóre baterie łazienkowe wyposażone są w dodatkowe funkcje wzmagające ich ekonomiczność. Do funkcji tych należą np. perlatory eko zmniejszające zużycie wody przez wykorzystanie w tym celu procesu jej napowietrzania, sprawiają one że strumień wody leci silny, ale emituje znacznie mniejszą ilość wody. Dwustopniowa dźwignia uchwytu nie pozwala od razu odkręcać pełnego strumienia wody, ogranicznik oporowy temperatury polega na ustawieniu wymaganej temperatury wody już przy montażu baterii, aby uzyskać wodę cieplejszą należy pokonać opór ogranicznika.