Dlaczego serwisowanie separatorów jest tak ważne i kiedy je wykonać?

przez | 11 kwietnia 2020

Prowadzenie własnej restauracji, czy innego punktu gastronomicznego to przede wszystkim bardzo duża odpowiedzialność, które spoczywa na barkach właścicieli. Odpowiedzialność za ludzi, którzy pracują w naszym lokalu, odpowiedzialność za gości, a także siebie samych, bo nasz biznes to nasze pieniądze i często jedyna forma utrzymania. 

W związku z tym, na właścicielu lokalu gastronomicznego spoczywa obowiązek dbania o wszystkie kwestie w tym także czystość i bezpieczeństwo, które wpływa na wysoki poziom lokalu, serwowanych dań i innych kwestii dotyczących tego, jak lokal prosperuje i jak jest odbierany w oczach klientów i gości. Jedną z kwestii, która absolutnie leży w obowiązku właściciela restauracji jest czyszczenie separatorów. 

Dlaczego trzeba czyścić separatory?

Separatory służą do oddzielania tłuszczów od wody i innych płynów, które wylewane są do kanalizacji. Wykorzystują one w działaniu grawitację, ponieważ tłuszcz unosi się na powierzchni wody. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kanalizacji przez zatkaniem się tłuszczami. Właściciele restauracji muszą mieć zamontowane separatory, które muszą również odpowiednio i w sposób w pełni sprawny działać. Takie czyszczenie separatorów trwać może parę godzin, jeśli jest to robione regularnie, raz w miesiącu lub rzadziej, w zależności od tego, jaki jest charakter danego punktu gastronomicznego, to czyszczenie trwa krótko i jest rutynowym działaniem. Jednak jeśli zostanie do zaniedbane, to możemy doprowadzić do stanu, w którym konieczne będzie rozmontowanie całego systemu i jego generalne czyszczenie, co może unieruchomić całą restaurację na wiele godzin, a nawet na cały dzień. 

Serwis separatorów – kiedy z nich skorzystać?

Serwis separatorów jest procesem wykonywanym raz na jakiś czas, zależy to od producenta separatora, który powinien określić, kiedy należy sprawdzić działanie i stan swojego separatora. Z reguły jest to raz na pół roku, czy kilka miesięcy, ale tak naprawdę wszystko zależy od samego producenta i jego ustaleń. Serwis separatorów nie musi być robiony przez serwisantów danego producenta, musi jednak być robiony przez profesjonalną firmę. Taka właśnie profesjonalna firma powinna pojawiać się regularnie i regularnie czyścić a także serwisować separator. 

Prowadzenie restauracji to bardzo skomplikowana kwestia, zresztą podobnie jak wszystkie kwestie związane z prowadzeniem własnego biznesu. W przypadku restauracji jednak ważne jest to, że trzeba także myśleć o wszystkich klientach i pracownikach, którzy mogą ucierpieć na problemach związanych z uszkodzeniem separatorów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *