Duży rynek mało pracy

Praca w dużym przedsiębiorstwie posiadającym międzynarodowe uznanie i prestiż to zapewne marzenie niejednego młodego człowieka.

Jednakże te wielkie przedsiębiorstwa usadowiły się w wielkich miastach. Jeśli więc ktoś chce próbować swoich sił w dużej korporacji, to niewątpliwie musi udać się do owego wielkiego miasta. Jednakże nie każde duże polskie miasto posiada uwarunkowania skłaniające tych dużych pracodawców do zakładania w nich siedziby. Wiele dużych firm postanawia przeprowadzić efektywny headhunting i postawić na stałe zatrudnienie nowych pracowników na bardzo atrakcyjnych warunkach pracy.

Doskonałym przykładem w tym względzie wydaje się być miasto Poznań. W porównaniu z takimi miejscowościami jak Wrocław, Warszawa czy też Kraków, w Poznaniu tych wielkich świata produkcji, handlu i biznesu nie mamy aż nadto. Polityka miasta Poznań w tym względzie jest ukierunkowana bardziej na handel i na rozwój galerii handlowych. Tym samym, chcąc pracować w Poznaniu, najłatwiej jest zostać sprzedawcą w którymś z centrów handlowych. Można, zatem powiedzieć, że jest to ubogi rynek pracy, jeśli chodzi o wielkie korporacje. Nie oznacza to jednak, że w Poznaniu wcale nie znajdziemy tych wielkich korporacji, w których jest z pewnością duża szansa na zatrudnienie i na zrobienie kariery. Do tych największych i najbardziej znanych, którzy mimo wszystko wybrali Poznań, jako miejsce swojej działalności można niewątpliwie zaliczyć;

  • – GlaxoSmithKline,
  • – Paneuropa Polska,
  • – Volkswagen Poznań,
  • – GK Enea

Tym samym na pewno można powiedzieć, że szansa na dobrą i ambitną ofertę pracy w Poznaniu i jego okolicach jest jak najbardziej realna. Duże firmy w mieście to szansa na zmniejszenie bezrobocia i w tym miejscu warto podkreślić, że pod tym względem Poznań nie wykorzystuje w pełni pewnych szans na rozwój swojego rynku pracy.

Jednakże gdyby spojrzeć na całokształt poznańskiego rynku pracy, to z pewnością trzeba podkreślić, że nie jest on wcale taki ubogi, jak niektórzy twierdzą. Niewątpliwie, bowiem ci najbardziej ambitni mogą z powodzeniem i przy odrobinie szczęścia, prowadzić tutaj swoją dynamiczną karierę zawodową, aczkolwiek ten rynek mógłby bardziej się jeszcze rozwinąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *