Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych

przez | 20 maja 2020


Nie tylko osoby fizyczne mogą obecnie skorzystać z dotacji i dofinansowań pozwalających na założenie instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika to rozwiązanie coraz częściej wybierane również we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, dzięki któremu produkowany jest prąd zasilający np. oświetlenie w częściach wspólnych, co znacząco zmniejsza koszty ponoszone przez wszystkich mieszkańców. Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę we wspólnotach oraz spółdzielniach mieszkaniowych i jakie są możliwości uzyskania przez nie dodatkowego finansowania?

Korzyści z instalacji fotowoltaicznych
Koszt inwestycji w fotowoltaikę jest dość wysoki, jednak ceny oferowanych części znacznie obniżyły się w ostatnich latach, dzięki czemu okres spłaty kosztów zajmuje obecnie ok. 6 do 10 lat. Przez resztę czasu działania fotowoltaiki oferowanej np. przez firmę WASTA (http://wasta.com.pl), który gwarantowany jest na 25 do 30 lat, z prądu wytwarzanego przez instalację korzystamy całkowicie za darmo.

Program dotacyjny dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych ze względu na rosnącą popularność tego rozwiązania, doczekała się uruchomienia programu dotacyjnego “Słoneczne dachy”, będącego odpowiednim programu “Mój Prąd”, z którego mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne. Działający na razie jedynie na terenie Wielkopolski program “Słoneczne dachy” umożliwia wzięcie dotowanej pożyczki przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na takie wydatki, jak koszt audytu energetycznego, oraz zaprojektowanie, zakup i montaże kompletnych systemów fotowoltaicznych. Finansowanie obejmuje również inne rozwiązania OZE, jak mikroturbiny wiatrowe czy termomodernizację budynków. Pożyczką będzie można sfinansować aż 100 procent planowanej inwestycji. Przewiduje się, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą starać się o pożyczki w wysokości do 8 mln zł, co pozwoli skorzystać z najwyższego poziomu umorzenia. Po testowaniu działania programu na terenie Wielkopolski, ma on zostać również uruchomiony w pozostałych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *