Jak zabezpieczyć swój komputer przed atakiem hakerskim?

przez | 26 września 2019

Żyjemy w czasach, w których postępująca informatyzacja sprawiła, że komputery towarzyszą nam każdego dnia, niemal w każdej chwili naszego życia. Na dyskach naszych komputerów i w chmurach trzymamy wrażliwe dla nas dane takie jak prywatne zdjęcia czy hasła. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tych danych? Co zrobić, aby nie paść ofiarą ataku hakerskiego?

Hakerzy to osoby, które doskonale orientują się w świecie informatycznym, znają języki programowania, a także potrafią świetnie sterować systemami operacyjnymi. Są jednak sposoby, dzięki którym można zminimalizować ryzyko bycia ofiarą ataku hakerskiego. Oto kilka rad, które warto wdrożyć do codziennego życia:

  • Poczta mailowa – by czuć się bezpiecznie, należy mieć silne hasło i regularnie je zmieniać. Nie powinniśmy również otwierać, czy odpowiadać na wiadomości, co do których pochodzenia nie mamy pewności.
  • Połączenie WIFI – podobnie jak w przypadku poczty mailowej, przede wszystkim należy ustawić silne hasło (w przypadku prywatnych sieci), a gdy korzystamy z sieci publicznej, powinniśmy ustawić ograniczenia w dostępie do zasobów urządzenia.
  • Programy antywirusowe – należy mieć zainstalowany dobry program antywirusowy, a dodatkowo nie pobierać plików z nieznanych źródeł oraz nie otwierać przypadkowych linków.
  • Blokada systemu – w sytuacji kradzieży np. laptopa firmowego, możemy być zabezpieczeni przez specjalną aplikację, która zablokuje dostęp do danych.
  • Nieufność – pamiętajmy, żeby nie klikać w niesprawdzone linki, szczególnie te przesyłane za pośrednictwem social mediów. W ten sposób możemy uniknąć złapania wirusa na Facebooku.

Powyższe rady to podstawowe sposoby na uniknięcie ataku hakerskiego, a ich wprowadzenie jest konieczne, by właściwie chronić swoje pliki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *