Jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

przez | 4 września 2019

Aranżowanie przestrzeni biurowej w niewielkim stopniu różni się od kształtowania wnętrz prywatnych. Także tutaj spore znaczenie ma wydzielenie stref o odmiennym przeznaczeniu. Projektowanie biura wymaga jednak większej koncentracji na stworzeniu warunków sprzyjających wykonywaniu konkretnych obowiązków służbowych. Nowoczesne firmy nie podążają za odgórnie narzuconymi standardami. Stworzony dla nich space plan obejmuje indywidualne oczekiwania członków zespołu.

Kwestie podstawowe

Aranżację biura można polecić kilku wykonawcom lub wynająć jedną firmę, wyspecjalizowaną w projektowaniu i wykańczaniu wnętrz użytkowych. Tak zwany fit out cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Przedsiębiorców przekonuje możliwość powierzenia całości prac jednemu podmiotowi. Oznacza to nie tylko większy spokój, ale też oszczędność czasu. Bez gotowego biura trudno mówić o rozpoczęciu pracy, więc sprawna realizacja jest na wagę złota. Decydując się na skorzystanie z fit out, klient biznesowy zyskuje wsparcie merytoryczne. Nie musi się obawiać, że jego własne pomysły okażą się nietrafione. Każdy koncept omawia się z projektantami i specjalistami od prac wykończeniowych. Wystarczy opisać swoje oczekiwania względem przestrzeni oraz zadania, przed jakimi na co dzień staje zespół.

Razem, a może jednak osobno

Badania pokazują, że warunki pracy przekładają się na wydajność poszczególnych podwładnych. Aranżacja biura często opiera się na otwartym układzie pomieszczeń lub gabinetach oddzielonych od siebie szklanymi ścianami. W ten sposób przełożeni chcą zmotywować pracowników do pracy. I mają sporo racji, ponieważ izolacja rzadko pomaga się skupić. Otwarta przestrzeń pozytywnie wpływa na nastrój, zwłaszcza gdy wypełni się ją kolorami i materiałami przyjemnymi dla zmysłów. Przeszklone pomieszczenia nie ograniczają, ale odcinają od zwyczajowego harmidru biurowych korytarzy. Warto się zatem nad nimi zastanowić.

W zależności od specyfiki wykonywanej pracy, sprawdzać się będą biuro o odmiennej organizacji. Tym bardziej opłacalna może się okazać współpraca z wykonawcą z branży fit out. Jego aranżacje są oparte na fachowej wiedzy i doświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *