Jakie zmiany w rozliczeniu VAT wejdą w 2020 roku

przez | 27 sierpnia 2020

Zgodnie z przepisami do składania pliku JPK_VAT zobowiązani będą wszyscy właściciele biznesów. Zobligowani do tego będą zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i średnie i małe firmy.  Termin wprowadzenia nowej struktury JPK_VAT to październik 2020 roku.

Czym się charakteryzuje nowa struktura JPK VAT?

Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy nowa struktura pliku JPK_VAT ma uprościć raportowanie. Zastąpi on dotychczas obowiązujące deklaracje, czyli VAT – 7 i VAT-7l. Nowy dokument będzie składał się z dwóch części: deklaracyjnej i informacyjnej. Dzięki nowej strukturze dokumentu przedsiębiorcy będą składali tylko jedną deklarację, a nie kilka odrębnych. In plus będzie również mniejsza liczba dokumentów znajdujących się w systemie KAS (krajowej Administracji Skarbowej), co pozwoli na ich większą kontrolę, a także szybszą obsługę. Nowy plik JPK_VAT będzie automatycznie weryfikowany, a prawidłowe kwoty podatku naliczone bez zaangażowania podatnika.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów Inwestycji i Rozwoju przy JPK_VAT obowiązywać będą dwa rodzaje rozliczenia. Pierwszy to miesięczny na pliku JPK_V7M, drugi kwartalny – JPK_V7K. Plik będzie trzeba dostarczyć do 25 dnia miesiąca za poprzedni okres rozliczeniowy.

Co musi zawierać dokument JPK VAT?

To, co istotne zmianie ulegnie struktura pliku JPK_VAT. Nowy dokument będzie się składał z trzech sekcji:

  • Sekcja nagłówka – wpisuje się tu informacje pozwalające na zidentyfikowanie podmiotu gospodarczego; informacje, jakie się przekazuje to m.in. nazwa firmy, NIP, adres, a także dane dot. samego pliku JPK, czyli data jego utworzenia, daty raportowania, cel złożenia;
  • Sekcja merytoryczna – jest to miejsce, gdzie wpisuje się informacje, dotyczące zdarzeń gospodarczych, których dokument dotyczy;
  • Sekcja kontrolna – zawiera ona sumy kontrolne, pozywające sprawdzić, czy wszystkie informacje zostały prawidłowo odczytane; znajdują się więc tu m.in. sumy raportowanych kwot.

Przygotowanie pliku JPK VAT – co warto wiedzieć

Zmiany wprowadzone w pliku JPK_VAT nie dotyczą wyglądu dokumentu, ale i jego przygotowania. Ważne jest to, że dokument będzie się przygotowywać, a także wysyłać tylko w formie elektronicznej. Przygotowanie nowego JPK_VAT będzie oznaczało więcej obowiązków zarówno dla przedsiębiorcy, jak i księgowych. Konieczne będzie m.in. dostosowanie systemów sprzedaży i księgowości do potrzeb nowego dokumentu. Ten przygotowany trzeba będzie uwierzytelnić za pomocą podpisu kwalifikowanego (swojego lub osoby upoważnionej), profilem zaufanym ePUAP lub danymi autoryzacyjnymi. Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć błędów w generowaniu deklaracji, mogą skorzystać z profesjonalnych programów księgowych online. Łatwe i szybkie generowanie JPK_VAT z wfirma.pl będzie znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *