Najpierw nagrywać, czy najpierw napisać?

studio_filmowePisanie dla jednych jest rzeczą oczywistą, a dla innych osób prawdziwą udręką, zamiast coś napisać wolałyby godzinami o tym opowiadać, tłumaczyć, a nawet rysować przy tym mapę myśli i tworzyć scenki artystyczne tłumaczące zagadnienie. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Najpierw nagraj, potem napisz
To dobre rozwiązanie dla osób, które mają rzeczywiście problemy z napisaniem dobrej treści. To jest kwestia wyćwiczenia. Nagrywa się, to wszystko co chce się przekazać odbiorcom, a potem siada do komputera, odpala edytor tekstowy i przepisuje, to co się da, na początku najlepiej wszystko dokładnie, a potem można przeczytać i poprawić niektóre zwroty gramatyczne. A także samemu się zdziwić, że naprawdę dobrze się o czymś opowiada.

Zaręczam, że tekst wychodzi zazwyczaj bardziej ciekawy, niż człowiek który go sobie podyktował jest w stanie sobie sam wyobrazić. Nagranie warto jednak zatrzymać, bo może się ono jeszcze przydać. Na przykład do nowo stworzonego wideo, wówczas fragmenty można wyciąć, a narrację podłożyć do bardzo istotnych momentów szkolenia.

Najpierw napisz, potem nagraj, albo mów

To jest opcja odwrotna, przeznaczona dla mówców, a także tworzących materiały wideo, czy nawet całe szkolenia. Chociaż, każdy fachowiec, znający się na swojej dziedzinie, ma bardzo dużo do powiedzenia na temat, o którym chce mówić, to bywa że zbytnio się “rozwleka” na tematy poboczne.

Nie ma w tym nic złego, ale żeby nieco skumulować wiedzę praktyczną i odpowiednio dodać kilka przykładów praktycznych, warto sobie najpierw rozpisać taki konspekt. Można także zapisać sobie treści i nagrać je, aby dobrze dopasować treść do wideo, szkolenia, czy też przygotować instrukcję audio.

Obie drogi docierania do celu są prawidłowe, a wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Tworzący kursy i szkolenia online, mają duże pole do popisu. Mając treść można zrobić zarówno audio, jak też wideo. Wystarczy trochę pomyśleć, a także przygotować sceny wideo, albo animacje, pod którą podłoży się dźwięk. Można także w istotnych momentach animacji dodać opis na kadrze.

Więcej istotnych informacji na temat tworzenia kursów znajdziesz na najlepszej platformie szkoleniowej:

http://www.ekademia.pl

Anita Zielke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *