Panele akustyczne do biura – wycisz niechciany hałas

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia, jednak na co dzień nieświadomie akceptujemy go jako element otoczenia – na ulicach i w pracy. Czym jest przyjazne środowisko akustyczne? Jak kontrolować i niwelować hałas w biurze? To pytania, na które dzisiaj muszą odpowiadać pracodawcy. Ich obowiązkiem jest regularne wykonywanie pomiarów hałasu w miejscu pracy, określenie stopnia zagrożenia i wdrożenie odpowiednich rozwiązań. W przypadku pracy biurowej, zagrożenie jest realne, ale można mu skutecznie przeciwdziałać – z pomocą przychodzą m.in. panele akustyczne.

Badania przekonują, że dźwięk na poziomie 55-60 dB zniechęca pracowników biurowych do rozpoczęcia trudniejszego zadania, natomiast zapewnienie odpowiedniej akustyki w biurze sprzyja wydajności, kreatywności i dobremu samopoczuciu osób, które w nim pracują. Warto więc, nawet niezależnie od obowiązujących przepisów BHP i innych dyrektyw, zadbać o wyciszenie przestrzeni biurowej.

Planowanie i aranżacja przestrzeni biurowej – ekrany i panele akustyczne

Problem jest szczególnie realny w przestrzeniach typu open space, coraz częściej wybieranych nie tylko przez duże korporacje, ale i mniejsze przedsiębiorstwa czy start-upy. Nic dziwnego – open space wiąże się z mniejszymi kosztami wynajmu, jednak im większa przestrzeń, tym większe ryzyko hałasu. O zneutralizowanie tego zagrożenia można zadbać już na etapie planowania, a następnie aranżacji przestrzeni. Ważne są materiały i meble, z których korzystamy – warto na przykład wiedzieć, że szkło odbija fale akustyczne, a tapicerowane meble i zasłony pochłaniają dźwięki. Dlatego też najlepsza nawierzchnia to klasyczna wykładzina. W kreowaniu dobrej akustyki biura pomagają również rośliny doniczkowe. Współcześnie te podstawowe rozwiązania jednak zwykle nie wystarczają – wtedy wchodzi szeroki wybór bardziej zaawansowanych opcji. Najskuteczniejszą, najbardziej ekonomiczną z nich i niezajmującą dodatkowej przestrzeni, są panele akustyczne i ekrany dźwiękochłonno-izolacyjne, aktualnie dostępne w wielu wariantach. Są wyposażeniem, o którym coraz częściej myśli się w kontekście biurowego designu, dlatego ich obecność w przestrzeni wpłynie pozytywnie nie tylko na aspekt akustyczny, ale też wizualny. Panele akustyczne w dzisiejszym biurze są koniecznością.

Wdrażaniem rozwiązań akustycznych do biur zajmują się firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, jak Contrato oferujące m.in. innowacyjne panele wygłuszające (https://www.contrato.pl/panele-akustyczne/) (w tym sufitowe i ścienne panele akustyczne, dźwiękochłonne panele dekoracyjne, ekrany akustyczne). Pomogą one ocenić poziom zagrożenia hałasem w danej przestrzeni i na tej podstawie zadecydują, które udoskonalenia sprawdzą się najlepiej. Najpopularniejsze problemy z akustyką w biurze to pogłosowość, echo i hałas generowany przez ludzi oraz coraz liczniejsze urządzenia mechaniczne i elektroniczne. Stworzenie przyjaznego środowiska akustycznego to w tej sytuacji obowiązek pracodawcy, który powinien zwiększyć komfort pracy i poprawić zespołowi samopoczucie. Pomimo tego, że zjawisko hałasu jest poddawane kontroli różnorodnych organów prawnych, nasza świadomość na temat zagrożeń, jakie ten za sobą niesie, ciągle zdaje się być znikoma.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *