Promocja lokalnej firmy w internecie – czym jest SEO lokalne i jak z niego korzystać?

przez | 13 czerwca 2019

Dla małych, lokalnych firm największą wartość stanowią zazwyczaj klienci mieszkający w pobliżu. Czy można zareklamować swoje usługi w taki sposób, by dotrzeć przede wszystkim do osób z okolicy? Czym jest pozycjonowanie lokalne i jak działa?

  1. Czym jest SEO, a czym SEO lokalne?
  2. SEO w Google Maps
  3. Promocja małej firmy online – media społecznościowe

Czym jest SEO, a czym SEO lokalne?

SEO (z angielskiego Search Engine Optimization) to szereg działań mających na celu uzyskanie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Obejmują one między innymi używanie odpowiednich fraz kluczowych w tekstach, metaopisach i adresach URL, linkowanie i wiele innych czynności. SEO lokalne działa na tej samej zasadzie, jednak wszystkie elementy są dobierane z myślą o miejscowych klientach i wpisywanych przez nich do wyszukiwarki zapytaniach (na przykład “dentysta Wrocław”, “gdzie kupię bukiet ślubny w Warszawie” czy “najlepsza pizzeria Widzew”). Wysoka pozycja w lokalnych wynikach wyszukiwania jest najważniejsza dla małej firmy – prawdopodobieństwo, że na przykład klient z Krakowa wyszuka pralnię w Gdańsku i pojedzie tam, by skorzystać z jej usług, jest bardzo niewielkie. Dlatego lokalny biznes osiąga najlepsze rezultaty, gdy jego działania marketingowe skupiają się przede wszystkim na rynku danego regionu.

SEO w Google Maps

Pozycjonowanie w Google Maps ma bezpośredni wpływ na widoczność danego usługodawcy w tej aplikacji. Oprócz tradycyjnych metod pozycjonowania (takich jak frazy kluczowe), duże znaczenie mają również opinie użytkowników, ponieważ najpierw wyświetlane są punkty, które zostały najlepiej ocenione przez klientów. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć, klikając w poniższy link: https://strategiczni.pl/pozycjonowanie-lokalne.

Promocja małej firmy online – media społecznościowe

Firmy lokalne stawiają często na zbudowanie małego, ale stałego i oddanego grona klientów oraz budowanie więzi z nimi. Duże znaczenie mają w takiej sytuacji media społecznościowe, które pomagają utrzymać kontakt z osobami korzystającymi z usług firmy. Działania za pośrednictwem portali takich jak Facebook czy Instagram to doskonały sposób na ocieplenie wizerunku marki i pozostanie w stałej relacji z klientami. Przykładowo, niewielka restauracja może na swoim profilu reklamować nowe pozycje w menu, zachęcając stałych gości do odwiedzin i spróbowania potraw. Poprzez media społecznościowe można również ogłaszać promocje i przekazywać ważne informacje dotyczące funkcjonowania firmy (na przykład o urlopie właścicieli, remoncie lokalu czy rozszerzeniu profilu działalności). Takie działania pomagają budować więź z klientami, a pozytywne rekomendacje odwiedzających wpływają na pojawianie się nowych osób chcących skorzystać z usług firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *