Trendy w projektowaniu wnętrz biurowych

2020 rok przyniósł wiele nieoczekiwanych zmian w sposobie, w jaki żyjemy i pracujemy. Wybuch epidemii przyspieszył trendy, które sukcesywnie rozwijały się na przestrzeni ostatniej dekady, wpływając na projektowanie powierzchni biurowych. Dzisiaj wiemy, że musimy odejść od zatłoczonych przestrzeni – to wymóg na drodze do utrzymania zdrowego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Na pewno pomoże w tym zwiększenie pracy w trybie home office. Mniejsza liczba pracowników w biurze powinna przełożyć się na lepsze zaspokajanie potrzeb tych, którzy będą w nim przebywać. 

Trendy ze szczególnym potencjałem i cieszące się bardzo pozytywnym odzewem w środowisku to biofilia, office wellness i minimalizm. Współcześnie aranżacja biura odwołuje się do przyrody i naturalnych potrzeb człowieka. Oznacza to, że projektowanie wnętrz biurowych skupia się na zróżnicowanych potrzebach pracowników, a także na kontakcie z naturą. Dzisiaj pracownicy wpływają na projekt biura w stopniu większym niż kiedykolwiek. Dlatego pracodawcy muszą myśleć o tym, jak zagospodarować open space zgodnie z praktykami zwiększającymi komfort, produktywność i satysfakcję. 

Office wellness 2020 – maksymalizacja potrzeb pracownika

Bezpieczeństwo, funkcjonalność, atrakcyjność wizualna, roślinność i natura – to główne filary pod współczesny projekt biura. 2020 wysuwa przed nami wiele technologicznych udogodnień, jednak szukanie rozwiązania odpowiedniego dla naszego biura musimy zacząć od samych siebie. Dlatego tak popularna jest idea wellness, która jest jednym z najsilniejszych trendów w środowisku pracy. Wellness składania nas na skupieniu się na tym, co wewnętrzne (internal), żeby odpowiednio korzystać z tego, co zewnętrzne (external goods). Wszystkie badania [1] wskazują na to, że wellness to biurowa przyszłość. 

W ujęciu office wellness priorytetem stają się indywidualne i specyficzne potrzeby danej jednostki – tutaj pracownika, ale też jej potrzeby dotyczące funkcjonowania w grupie. Zdrowa jednostka jest w stanie wywołać realną zmianę w swoim otoczeniu i wchodzić w zdrowe i efektywne relacje z innymi, co jest szczególnie ważne w pracy. Office wellness wpływa na sposób, w jaki firmy zarządzają pracownikami. Na czele teamów stają osoby dysponujące coraz większą ilością tak zwanych umiejętności miękkich – chodzi o to, żeby managerka bądź manager byli osobami, które dostrzegą potrzeby swoich pracowników, wykażą się empatią i będą w stanie poprowadzić ich karierę w otwartej i nastawionej na rozwój atmosferze. Zindywidualizowane podejście do pracownika to office wellness w czystej postaci. Maksymalizacja potrzeb pracowników idzie w parze z trendem minimalizmu – współcześnie stawiamy nie na ilość, a na jakość. 

Indywidualizm, kooperacja i chillout 

Czego by nie mówić, chillout jest najsilniejszym trendem tego sezonu. Koronawirus pokazał nam, jak cenny jest odpoczynek i wiele osób sięga po frazę “go with the flow” i kiedy flow nie ma, nie zmuszają się do pracy. Odchodzimy też od modelu fotel – biurko. Jeśli ktoś woli pracować na leżąco, dlaczego miałby tego nie robić? W najnowszych trendach prym wiedzie – znowu – indywidualizm [2]. Ta koncepcja pozwala na rozbudowanie kolejnej idei, czyli kooperacji. To nowy model działania, mający na celu stworzenie teamów, które będą się uzupełniały i łączyły swoje umiejętności w zupełnie nowe procesy kreatywne. Dlatego aranżacja biura musi umożliwiać efektywną pracę zespołową, dostosowaną do indywidualnych i grupowych potrzeb pracowników. Tym samym projekt biura powinien uwzględniać przestrzenie ściśle przeznaczone do spotkań i pracy w grupach projektowych. 

Biofilia – trend skupiony na interakcji i doświadczaniu natury

Doświadczanie życia albo miłość do życia – tym właśnie jest biofilia, termin który dał start zjawisku biophilic designu, trendu niezwykle popularnego na Zachodzie i coraz częściej przywoływanego w Europie Środkowej. Biofilia to praktyka stojąca w opozycji do idei ciasno zabudowanych miast i zacienionych przestrzeni. Projektowanie powierzchni biurowych zgodnie z założeniami biofilii oznacza skupienie się na roślinności i niestandardowych do tej pory rozwiązaniach, takich jak urozmaicanie faktur podłóg i ścian, kreatywne zabudowania sufitów wykorzystujące elementy natury, dopuszczenie świeżego powietrza do pomieszczenia biurowego, umieszczenie w przestrzeni roślin reagujących na zmianę pór roku. Relacja człowieka z naturą jest zatem dostrzegana i wspomagana przez współczesne środowiska zawodowe. W tym modelu technologia nie stoi na przeszkodzie naturze, tylko ją wspomaga. Dyktują to wykorzystywanie ekologicznych materiałów w budownictwie i przemyśle meblowym i zwrot ku prostocie.

Dobrze, zielono, przyjemnie

Podsumowując: w 2020 liczą się chillout, relaks, indywidualne podejście do pracownika i dołożenie wszelkich starań, żeby wszyscy uczestnicy przestrzeni biurowej czuli się dobrze. Na takie trendy czekaliśmy od zawsze. 

Poznaj pełną ofertę produktów Mikomax Smart Office na:https://mikomaxsmartoffice.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *