Zabezpiecz swoją stronę! Przenieś samodzielnie serwis z HTTP na HTTPS
|Google silnie zachęca wszystkich właścicieli stron do migracji witryn z protokołu HTTP na HTTPS. Głównie dlatego, że HTTPS jest ostoję bezpieczeństwa. W praktyce daje pewność, że transakcje na stronie odbędą się prawidłowo, a nieautoryzowani użytkownicy bez trudu się na nią dostaną. Poza tym HTTPS wpływa również korzystnie na pozycjonowanie! Jednak, aby było to możliwe trzeba zaopatrzyć się w certyfikat SSL.
Zabezpiecz swoją stronę! Przenieś samodzielnie serwis z HTTP na HTTPS
Google silnie zachęca wszystkich właścicieli stron do migracji witryn z protokołu HTTP na HTTPS. Głównie dlatego, że HTTPS jest ostoję bezpieczeństwa. W praktyce daje pewność, że transakcje na stronie odbędą się prawidłowo, a nieautoryzowani użytkownicy bez trudu się na nią dostaną. Poza tym HTTPS wpływa również korzystnie na pozycjonowanie! Jednak, aby było to możliwe trzeba zaopatrzyć się w certyfikat SSL. Specjaliści z agencji zajmującej się marketingiem internetowym Alte Media w poniższym artykule zaznajamiają czytelników z tym tematem.
HTTP a HTTPS — różnice
Protokół HTTP wyróżnia się tym, że kieruje i odbiera pewne dane przy pomocy Internetu. To właśnie dzięki niemu użytkownik otrzymuje zbiór informacji, z których może korzystać. W odróżnieniu od protokołu HTTPS, HTTP nie ujawnia użytkownikowi drogi, którą przeszła informacja. Dlaczego? Bo tego nie pamięta. Jednak dzięki temu działa z większą prędkością. Główną wadą HTTP jest brak ochrony w postaci certyfikatu SSL.
Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL jest zestawem sprawdzającym, czy użytkownik łączy się z odpowiednim serwerem. Pomaga użytkownikom w ich ochronie, ale przy okazji dba też o wiarygodność właściciela strony.
Możesz wybierać między następującymi typami certyfikatów SSL:
- DV – weryfikowane elektronicznie w ciągu kilku godzin. Jest najtańszy. Potwierdzenie odbywa się poprzez przesłanie pliku na serwer.
- OV – potrzebna jest kopia danych firmy i dopiero w ten sposób odbywa się weryfikacja strony internetowej.
- EV – koniecznie trzeba wysłać dane firmy oraz kopie pewnych dokumentów w języku angielskim. Wiele firm wymaga również kontaktu bezpośredniego.
Jak wybrać certyfikat SSL?
Przed wyborem certyfikatu SSL zwróć uwagę na:
- renomę firmy – poczytaj opinie klientów,
- to, czy firma jest tylko anglojęzyczna – jeśli nie znasz języka, poszukaj rodzimej firmy,
- cenę usługi – wiele sprawdzonych zagranicznych firm oferuje korzystniejsze ceny.
Jak samodzielnie przenieść serwis na HTTPS? – krok po kroku
Postępuj według tej instrukcji, a Twój serwis będzie wreszcie bezpieczny:
- Kup konkretny typ certyfikatu SSL.
- Stwórz mapę URL strony.
- Zrób przekierowanie z HTTP na HTTPS.
- Zmień linki wewnętrzne, aby posiadały względny adres URL.
- Zaktualizuj obrazki i pliki JavaScript.
- Dodaj witrynę do Google Search Console.
- I już! Ciesz się bezpieczną stroną WWW.
- Pamiętaj, aby aktualizować certyfikat SSL!