Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

10 ciekawostek o Ameryce Północnej dla dzieci

Ameryka Północna skrywa w sobie wiele bardzo inspirujących tajemnic, ciekawiących ludzkość niezmiennie od dawna. Oto 10 ciekawostek, które w szczególności zaciekawią tych najmłodszych, interesujących się tą częścią Ameryki.

1. W skład Ameryki Północnej wchodzą tak znane wszystkim miejsca jak Kanada, Grenlandia, Stany Zjednoczone oraz Meksyk. Ameryka Północna jest jednym z kontynentów charakteryzujących się najbardziej zróżnicowanym krajobrazem jak klimatem. Jest to jedyny kontynent, na którym występują wszystkie rodzaje klimatów.

2. Za dzień odkrycia Ameryki Północnej (czego autorem był włoski żeglarz i podróżnik Krzysztof Kolumb) uznaje się datę 12 października 1942 roku.

3. Ameryka Północna to kontynent niezwykle ciekawy pod względem turystycznym. Zarówno mieszkańcy jak i osoby przybywające spoza granic kontynentu odwiedzają niezwykle chętnie między innymi miejsca takie jak:
-Park Narodowy Arches,
-Dolina Śmierci,
-Wielki Kanion Kolorado,
-Dolina Pomników,
-Jaskinie Mammoth,
-okolice Wulkanu Parcutin,
-Pustynia Pstra,
-Badlands,
-Gejzer Old Faithful,
-Most Tęczowy.
Oczywiście ze względu na to, że Ameryka Północna jest dość dużym kontynentem, tym samym ilość ciekawych do odwiedzenia tam miejsc jest znacznie większa.

4. Góra McKinley na Alasce to najwyższy punkt na całym kontynencie, jakim jest Ameryka Północna.

5. Najniższym punktem w Ameryce Północnej jest Dolina Śmierci (ta nazwa jest nie przypadkowa). To właśnie tam zanotowano rekordowo wysoką w skali całego świata temperaturę (a było to dokładnie 10 lipca 1913 roku), która wynosiła 56, 7 stopni Celsjusza, co było przyczyną wielu tragicznych w skutkach zdarzeń w tamtym okresie.

6. W Ameryce Północnej dominują języki takie jak angielski, francuski oraz hiszpański (są to języki urzędowe poszczególnych państw znajdujących się na kontynencie).

7. Niagara to najsłynniejszy wodospad w całej Ameryce Północnej. Choć wydawać by się mogło, że wie o nim cały świat, to jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sam wodospad leży na granicy dwóch państw – Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Krajobraz i urok wodospadu Niagara w to miejsce corocznie przyciąga nie tysiące, a miliony turystów.

8. W Ameryce Północnej można się potkać z trzema typami jezior – polodowcowymi, lagunowymi (lub inaczej przybrzeżnymi) oraz tektonicznymi. Najwięcej jezior na kontynencie znajduje się w południowej części Brazylii.

9. Istnieją pewne nie do końca potwierdzone przekonania, że to nie Krzysztof Kolumb był odkrywcą Ameryki Północnej. Według wierzeń dokonał tego niespełna 500 lat wcześniej niejaki Leif Szczęśliwy (rok 1002).

10. Ameryka Północna zamieszkiwana jest przez ponad 500 000 osób. Stanowi to około 8-10% ludności całego świata (jednak jak wiadomo nie jest to kontynent o największej gęstości zaludnienia).

Artykuł powstał wraz z portalem fajnepodroze.pl który poświęcony tematyce turystycznej.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *