Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

W 2017 zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest droższe

Resort pracy przyszykował dla przedsiębiorców duże zmiany w procesie zatrudnienia cudzoziemców ze Wschodu. Od 2017 obowiązują nowe zasady przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy.

Na początek kilka danych statystycznych z całego 2015 roku. W roku 2015 złożono blisko 782 tys. oświadczeń dotyczących zamiaru powierzenia pracy obcokrajowcowi, tylko 500 tys. osób zatrudniło się na ich podstawie. Według ministerstwa poprzedni stan rzeczy prowadził do nadużyć i powodował, że pracownicy podejmowali prace na czarno.

W ubiegłych latach mogliśmy usłyszeć wiele informacji na temat oszukanych pracowników z Ukrainy, którzy otrzymali oferty pracy po czym ostatecznie nie zostali przez firmę zatrudnieni.

Aby obcokrajowiec mógł podjąć legalnie pracę w naszym kraju, musi przebrnąć przez długi proces weryfikacyjny. W związku z długimi i żmudnymi procedurami postanowiono maksymalnie uprościć cały proces. W związku z tym wprowadzono oświadczenia o zamiarze zatrudnienia, który składany był przez pracodawcę w urzędzie pracy, po akceptacji pracownik z Ukrainy mógł pracować przez pół roku.

Powyższe rozwiązanie okazało się również mało skutecznym. Dlatego też resort zapowiedział likwidację oświadczeń a na ich miejsce wprowadzono od 2017 roku dwa rodzaje zezwoleń o pracę. Pierwsze to zezwolenie na pracę sezonową ważne przez 6 miesięcy, drugie zaś ważne jest przez 8 miesięcy.

Pracę sezonową będzie można podjąć jedynie w kilku branżach między innymi w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce. Kontroli mają podlegać również zakwaterowanie, warunki pracy i status prawny. Zezwolenie będzie mógł wydać jedynie Starosta. 

Dzięki aktualnym zmianom Urzędy pracy zyskały większą możliwość kontroli firm, które zatrudniają pracowników z Ukrainy. Ważnym warunkiem jest, że wynagrodzenie pracownika z Ukrainy nie może różnić się znacząco od pensji Polaka. Pracownicy z Ukrainy powinni również mieć opłacane składki zdrowotne ZUS.

Obywatele Ukrainy, Rosji i Mołdawii zyskają dzięki tym zmianom możliwość ubiegania się o zezwolenie na pracę krótkoterminową. W przypadku tego zezwolenia procedury zostały maksymalnie uproszczone, a zatrudnienie będzie można podjąć w dowolnej branży między innymi jako spawacz, budowlaniec czy informatyk.

Agencja zatrudnienia KS Service

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *