Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

AUTOMATYKA W BRANŻY PAKOWANIA

Pakowanie to ciąg powtarzalnych i żmudnych czynności, stanowiący końcowy etap procesu produkcji.

Pakowanie to ciąg powtarzalnych i żmudnych czynności, stanowiący końcowy etap procesu produkcji. Ludzie coraz częściej wypierani są w tej branży przez maszyny. Dzięki temu uzyskuje się możliwość produkcji na dużo większą skalę, przy zachowaniu, a wręcz polepszeniu jakości i wydajności.

Branża opakowaniowa staje się jednym z istotniejszych globalnych rynków i stale się rozwija. Najwięcej opakowań stosuje się w branży spożywczej – stanowią aż 40% całego rynku. Zaraz po jedzeniu, najwięcej opakowań zużywa się do produkcji i pakowania napojów (butelki, puszki). Kolejną pod względem najwyższej liczby stosowanych opakowań jest branża farmaceutyczna oraz tytoniowa. Zróżnicowanie maszyn używanych na liniach pakujących jest ogromne; mamy tu do czynienia z maszynami służącymi do napełniania, formowania, nasypywania, układania itd.; dalej maszyny owijające, kapslujące, zakręcające; wreszcie urządzenia peryferyjne, takie jak etykieciarki, drukarki napisów i kodów, wagi, wykrywacze metalu.

Automatycy i robotycy każdego dnia mierzą się z coraz to nowszymi wyzwaniami, jako, że branża opakowań jest sektorem bardzo dynamicznym, z wciąż rosnącymi wymogami techniczno – sanitarnymi.

Firmy produkujące roboty pakujące i paletyzujące od wielu lat konkurują o klientów, wciąż ulepszając i rozbudowując swoje urządzenia. Te, które osiągnęły sukces, rozszerzają swoją produkcję o eksport – np. belgijska firma Fischbein, która nawiązała współpracę z Alima – Pack ze Środy Wielkopolskiej. Alima – Pack specjalizuje się w obsłudze przemysłu i rolnictwa w zakresie maszyn pakujących; jest firmą inżynieryjną oferującą nowoczesne rozwiązania technologiczne, profesjonalne doradztwo, wykonawstwo projektów jak również serwis swoich urządzeń. Fischbein znalazł się w centrum zainteresowania Alima – Pack ze względu na swój asortyment – firma produkuje systemy zamykania worków: zaszywarki (ręczne, stacjonarne, głowice szyjące i inne), zgrzewarki do wszystkich termozgrzewalnych materiałów, maszyny zgrzewające w ruchu, na gorące powietrze, zaklejarki na gorący klej.

Wykorzystanie maszyn w branży opakowaniowej staje się coraz bardziej powszechne ze względu na kilka kwestii; przede wszystkim roboty są w stanie wykonywać czynności, które dla człowieka są zwyczajnie fizycznie niewykonalne – jak np. podnoszenie wyjątkowo ciężkich ładunków na dowolne wysokości. Maszyny są bardzo precyzyjne – w przeciwieństwie do człowieka, który wraz z upływającym czasem i wzrostem zmęczenia traci koncentrację i zaczyna popełniać błędy. Przedsiębiorcy dążą do zminimalizowania strat generowanych przez niestaranne pakowanie – między innymi ‘zatrudniając’ do tego celu roboty. Maszyny w przeciwieństwie do ludzi nie potrzebują urlopów, mogą pracować na 3 zmiany i nie pobierają pensji. To wszystko sprawia, że stosunkowo wysokie kwoty, jakie trzeba zainwestować w automatyzację przedsiębiorstwa, są chętnie wypłacane. Jeżeli można pomnożyć zyski i zwiększyć produkcję, nie tracąc przy tym na jakości – nie ma na co czekać!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *