Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Biuro rachunkowe a własna księgowa – co lepsze?

Prowadzenie przedsiębiorstwa jest stresujące z kilku względów. Oprócz troski o odpowiedni towar lub usługę przeznaczoną na sprzedaż, trzeba także mieć na uwadze dobro pracowników oraz plany rozwojowe. Właścicielom małych i średnich biznesów sen z powiek spędza przede wszystkim konieczność pamiętania o rozliczaniu się z ZUSem i Fiskusem. Oczywiście niezbędne deklaracje i rachunki można wykonywać samodzielnie. Jest to jednak trudne, zważywszy na ciągle zmieniające się prawo.

Zalety zatrudniania własnej księgowej

Większe przedsiębiorstwa zwykle zatrudniają własne księgowe. Nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Osoba, która pracuje w siedzibie firmy może na bieżąco śledzić poczynania przedsiębiorstwa i udzielić stosownych rad. Co ważne, własna księgowa doskonale zna firmę i wszystkie jej bolączki. Osoby, które rezygnują z usług biur rachunkowych właśnie taki argument wysuwają w pierwszej kolejności – podmioty zewnętrzne mają pod swoimi skrzydłami wielu klientów, przez co istnieje obawa, że nie zajmą się konkretną firmą w odpowiedni sposób. Zwykle takie przeświadczenia nie mają racji bytu, jednakże ciągle wśród właścicieli przedsiębiorstw funkcjonuje taki stereotyp. Doświadczona księgowa rzadko kiedy popełnia błędy – dlatego wiele osób woli zatrudniać kogoś sprawdzonego, niż poświęcać swoje finanse obcemu zespołowi. Własnego pracownika łatwiej przecież sprawdzić.

Dlaczego warto przemyśleć alternatywy?

Własna księgowa ma wiele plusów, jednakże jej utrzymanie jest po prostu drogie. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na oddanie swoich ksiąg rachunkowych zewnętrznym podmiotom. Taki trend jest obserwowany szczególnie wśród małych lub średnich przedsiębiorstw. Biura rachunkowe, takie jak Biuro ABK, zajmują się kompleksową obsługa księgowości firm. Mowa tu nie tylko o rozliczaniu się z urzędami (ZUS, US, GUS itd.), ale także o doradztwie finansowym, kontroli płac i kontaktowaniu się z odpowiednimi instytucjami. Bardzo ważną zaletą biur księgowych jest pokrywanie roszczeń związanych z ewentualnymi błędami księgowymi. Własną księgową można obciążyć jedynie do kwoty jej trzykrotnego wynagrodzenia. W przypadku biur rachunkowych klienci mogą dochodzić spłaty wszelkich kosztów. Bezproblemowy zwrot kosztów jest gwarantowany wówczas, gdy konkretne biuro ma ważne ubezpieczenie OC.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się nieuczciwi pracownicy podmiotów zewnętrznych, którzy żerują na naiwności przedsiębiorców. Biura rachunkowe trudniej kontrolować. Dlatego przy wyborze tego typu placówki nie należy kierować się jak najniższą ceną usług.

Skorzystaj z usług biura księgowego w Szczecinie ABK

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *