Czy Twoja firma potrzebuje rozwiązania ERP?

ERP (Enterprise Resource Planning) app on smartphone screen connecting data with cloud computing, access to HR management, production control, accounting

Duże firmy znają go bardzo dobrze, mniejsze coraz częściej się do niego przekonują. ERP (Enterprise Resource Planning, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to system umożliwiający zintegrowanie i łatwe opanowanie wszystkich procedur i procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Dzięki niemu łatwiej jest planować produkcję, zarządzać pracownikami, a także kontrolować stan surowców składowanych w magazynach.

Jak rozpoznać, że Twoja firma potrzebuje wdrożenia takiego rozwiązania?
Rzeka nadgodzin i przemęczona kadra
Czasem, w obliczu goniących terminów realizacji zlecenia, nadgodziny wyrabiane przez pracowników nie są niczym dziwnym. Jeżeli jednak ich ilość stale się zwiększa, nawet w okresach normalnego tempa produkcji, może to oznaczać, że potrzebują oni wsparcia w poradzeniu sobie z wyznaczonymi zadaniami. Takie zjawisko jest groźne dla przedsiębiorstwa, szczególnie gdy skutkuje przemęczeniem i frustracją u osób zatrudnionych. Dzięki odpowiedniemu systemowi klasy ERP możemy w łatwy sposób uporządkować wszystkie zadania, a także wyszukać te, które można w łatwy sposób zautomatyzować, odciążając tym samym nasz zespół.
Zaleganie surowców
Kolejną dużą trudnością w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest magazynowanie surowców i półproduktów niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji dla produktu końcowego. Zapasy są potrzebne, ponieważ ograniczają niepewność związaną z wykonaniem zlecenia, jednak zbyt duża ich ilość zaczyna być problemem. Wykorzystując ERP można w łatwiejszy sposób zarządzać ilością dostaw, ponieważ wszystkie niezbędne dane zostają odpowiednio przetworzone przez system. W efekcie ryzyko, że zamówimy dużo za dużo jest mniejsze, a firmowe magazyny nie będą niepotrzebnie pękać w szwach.
Brakujące procedury
Podobnie jak w przypadku samej produkcji da się zautomatyzować pewne procesy, tak samo możemy przygotować i wykorzystywać różnego rodzaju procedury np. w komunikacji pomiędzy pracownikami. Brak określonych schematów działania może skutkować zwolnieniem tempa, a czasem nawet wypadkiem przy pracy. Za pomocą ERP możemy przygotować odpowiedni tok postępowania dla wielu sytuacji, z którymi mogą się zetknąć nasi pracownicy. Ułatwi to nie tylko produkcję samą w sobie, ale także komunikację pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa. Procedury mogą również być wsparciem dla zachowania odpowiedniego standardu BHP w firmie. Choć systemy klasy ERP są wykorzystywane głównie w większych przedsiębiorstwach, małe zakłady również coraz częściej i chętniej sięgają po tego typu rozwiązanie. Jeżeli sam borykasz się z podobnymi problemami, być może powinieneś pomyśleć o wdrożeniu podobnego oprogramowania także w swojej firmie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z www.cfi.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *