Na czym polega recykling tworzyw sztucznych i innych materiałów

Stosowanie opakowań wielorazowych oraz poddawanie materiałów opakowaniowych recyklingowi to bardzo ważna sprawa. Przepisy  prawne w naszym państwie w coraz większym stopniu regulują te kwestie, dzięki czemu możemy ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Obecnie obowiązkowe stały się audyty recyklera. Muszą się nim poddać przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem oraz przetwarzaniem odpadów opakowaniowych, a także ich eksportem i wewnątrzwspólnotową dostawą. Poniżej opiszę kilka głównych metod przeprowadzania recyklingu.

Recykling tworzyw sztucznych

Rodzaj recyklingu musi być ściśle dopasowany do materiałów, które będziemy przetwarzać. Tworzywa sztuczne można przetwarzać przez rozdrobnienie ich do formy regranulatu, które mają określone właściwości jakościowe. W takiej sytuacji struktura chemiczna związków, z których wykonane jest opakowanie nie jest zmieniana. Warto wiedzieć, że recykling odpadów z tworzyw sztucznych może też odbywać się przez rozłożenie np. butelek poliestrowych (PET) na nienasycone żywice poliestrowe, z których następnie można produkować lakiery lub farby.

Przetwarzanie tektury i papieru

Makulatura jest przetwarzana w papierniach na różnego rodzaju wyroby papiernicze, które mogą stanowić produkty finalne np. papier toaletowy czy materiał do produkcji innych wyrobów.

Recykling szkła

Wiele opakowań szklanych może być ponownie wykorzystanych w niezmienionej formie. Innym sposobem jest stworzenie stłuczki szklanej, która następnie jest przetapiana na nowe wyroby.

Przetwarzanie odpadów metalowych

Złom różnych metali jest bardzo cenny i od lat zbierany w celu ponownego wykorzystania. Stal oraz aluminium mogą być przetopione na nowe wyroby w hutach.

Przetwórstwo drewna i materiałów drewnopochodnych

Tego rodzaju odpady są przetwarzana na półfabrykaty, z których następnie można uzyskać np. kostkę brykietową.

Audyt przedsiębiorstw recyklingowych

Tak zwane audyty recyklera są przeprowadzane we wszystkich zakładach, które zajmują się recyklingiem oraz innego rodzaju odzyskiwaniem materiałów opakowaniowych, a także ich dostawą i  eksportem. Aby poznać szczegóły takiej kontroli warto zajrzeć tu: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/audyt_odzysku_sprzetu_elektronicznego_i_elektrycznego

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *