Na czym polegają inwestycje w nieruchomości?

Każdy przedsiębiorca, który ma nadwyżkę finansową, zastanawia się jak ją zagospodarować. Jedni przeznaczają ją na rozwój działającego biznesu, a inni dywersyfikują źródła dochodów i inwestują kapitał w nieruchomości komercyjne.

Inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w nieruchomości komercyjne, to alternatywa, dla tradycyjnego sposobu oszczędzania. To nic innego, jak lokowanie środków finansowych, w tym przypadku w nieruchomości. Lokata kapitału ma na celu uzyskanie zysku bieżącego lub w przyszłości. Inwestowanie w nieruchomości może posiadać następujące formy:

– Inwestycje bezpośrednie

– Inwestycje pośrednie

Co w praktyce oznacza inwestycja bezpośrednia?

Najczęściej spotykaną formą inwestycji jest inwestowanie bezpośrednie, które polega na tym, że kupuje się konkretny grunt inwestycyjny czy obiekt komercyjny. Ta forma inwestowania wymaga posiadania dość znacznego kapitału, dlatego często wiąże się z zaciągnięciem kredytu, co z kolei wiąże się ze sporymi bonusami podatkowymi. Istnieje możliwość odliczenia znacznych kwot od podatku.

Niestety taka forma inwestowania ma swoje wady, jedną z nich jest okresowa niestabilność rynku nieruchomości gdy np. dochodzi do bański spekulacyjnej. Poza tym istotne jest posiadanie dużej wiedzy ekonomicznej i znajomości procesów rynkowych by inwestycja była naprawdę opłacalna.

Rozwiązanie, jakim jest inwestycja bezpośrednia w nieruchomości wiąże się również z ich stosunkową małą płynnością, a także wysokimi kosztami. Dlatego tego typu inwestycje, są inwestycjami długoterminowymi i choć trzeba czekać na zyski, to są one uzyskiwane przez dłuższy czas. Trzeba również liczyć się z dodatkowymi kosztami takimi jak np. remonty zakupionego budynku, które w początkowej fazie inwestycji nie zawsze są możliwe do pokrycia z opłat uzyskiwanych z wynajmu.

Inwestowanie pośrednie – co warto wiedzieć?

Inwestowanie pośrednie, to nic innego jak nabycie udziałów lub akcji firmy, która inwestuje na rynku w nieruchomości. W praktyce taka forma inwestowania może oznaczać również zakup papierów wartościowych, które są obciążone hipoteką. Mimo to, np. Fundusze nieruchomości, to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla inwestorów, którzy mają nadwyżki finansowe do zainwestowania, ale nie mają czasu, żeby zgłębiać tematykę inwestycji w nieruchomości.

Dlaczego warto inwestować na rynku nieruchomości komercyjnych?

Nie jest tajemnicą, że inwestycja ma przynosić zyski. Jednak wydaje się, że warto trochę bardziej rozwinąć ten temat, gdyż zarabianie na nieruchomościach ma kilka twarzy. Przede wszystkim jest to zarobek na:

– Ulgi w podatkach

– Przychód z czynszu

– Dochody tzw. poza czynszowe, czyli zyski z reklam umieszczanych na budynku oraz np. opłaty za parking

Do dochodów można również doliczyć zwrot kapitału po ewentualnej sprzedaży nieruchomości.

Decydując się na inwestycję w nieruchomość komercyjne, trzeba pamiętać, że każda z nich może wykazywać różny poziom dochodowości. W dużej mierze zależy to od jej lokalizacji, przeznaczenia czy sposobu w jaki jest zarządzana. Zaletą inwestowania w nieruchomości jest również to, że taka inwestycja chroni kapitał przed inflacją. Posiadanie dużej ilości nieruchomości pozwala uzyskać bardzo wysoki kredyt hipoteczny, który z kolei pozwala na dalszy rozwój tej czy innej działalności inwestycyjnej.

Tak jak wszystko, ten rodzaj inwestycji ma również swoje wady i niebezpieczeństwa, szczególnie gdy rynek nie jest stabilny, dlatego jeśli rozpoczynamy przygodę z inwestycją w nieruchomości warto poszukać rady u specjalistów. Pozwoli to zminimalizować ryzyko finansowe, które zawsze występuje, przy każdej działalności.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *