Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?

W branży poligraficznej nie brakuje rozmaitych metod drukowania. Warto wiedzieć, że aktualnie dwie z nich są jednak zdecydowanie najbardziej popularne.

To oczywiście druk cyfrowy i offsetowy. Czym różnią się te dwa najczęściej wybierane warianty? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Zapraszamy do dzisiejszej lektury.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Należy wiedzieć, że druk cyfrowy to rodzaj druku bezpośredniego, który może być wykonany naprawdę błyskawicznie. Wszystko dlatego, że klient, który przychodzi do drukarni zazwyczaj ma ze sobą odpowiedni nośnik danych, na którym zlokalizowany jest dany dokument (na przykład pendrive z właściwym plikiem itp.). Zadaniem pracownika jest otworzenie go i wydrukowanie. Cała procedura trwa bardzo szybko. Trzeba podkreślić, że druk cyfrowy może być swobodnie użyty do dalszej obróbki, a klienci nie muszą czekać, aż papier wyschnie.

Istotną informacją jest fakt, że to opcja bardzo opłacalna – zwłaszcza, jeśli interesanci decydują się drukowanie od kilku do kilkuset sztuk danego elementu. Dużo osób podkreśla, że mocnym punktem takiej formy drukowania jest też jakość. Trzeba jednak podkreślić, że w tym przypadku i tak lepiej wypada druk offsetowy.

Druk offsetowy – jakie są jego najważniejsze cechy?

Z takiej opcji najczęściej korzystają osoby, które przychodzą do drukarni z zamiarem masowego wydrukowania konkretnego elementu (minimum kilka tysięcy egzemplarzy i więcej). Wszystko dlatego, że taka opcja im się najbardziej opłaca i dodatkowo charakteryzuje się dużą jakością. Warto wiedzieć, że druk offsetowy wymaga odpowiedniego przygotowania matryc, które przenoszą obraz na papier.

Ciekawostką jest fakt, że ten rodzaj druku może być wykonywany na rozmaitych materiałach. Cechuje go zatem uniwersalność. Poza tym druk offsetowy bardzo się wyróżnia, co jest szczególnie ważne dla osób, które chcą zagwarantować sobie profesjonalną reklamę i dotrzeć z nią do dużej grupy odbiorców. Największą wadą tej formy jest fakt, że przygotowanie technologii do wykonania takiego druku jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wygląda druk cyfrowy, który tak naprawdę może być zrealizowany od ręki.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *