Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Czym zajmuje się firma windykacyjna?

Czym zajmuje się profesjonalna firma windykacyjna w Warszawie? Windykatorzy są negocjatorami, który zadaniem jest uświadomienie dłużników, że w ich interesie jest spłacenie długów. Ich praca polega na kontaktowaniu się z dłużnikiem i namawianiu go do spłaty zadłużenia. Zadaniem firmy tego typu jest odzyskanie dla klienta należności.

Firma windykacyjna Warszawa  nie jest tożsama z komornikiem, choć niektóre z  nich oferują wierzycielom także możliwość ich reprezentowania w sądzie. Komornik na skutek wyroku sądowego może zająć rachunek bankowy, sprzęt, samochód czy nieruchomości jeśli dług wynika z kredytu hipotecznego. Może zająć nawet część wynagrodzenia. Jest funkcjonariuszem publicznym, podczas gdy kancelaria windykacyjna Warszawa działa na prywatne zlecenie wierzyciela.

Firma najpierw sprawdza czy dana wierzytelność faktycznie istnieje. Dopiero potem kontaktuje się z dłużnikiem i próbuje wyjaśnić powód opóźnienia płatności. Okazuje się, że nawet w 30-40% przypadków działa już sam telefon. W takiej sytuacji wiele firm nie nalicza nawet prowizji za swoje działania. W innych przypadkach rozpoczyna się proces windykacyjny. Skuteczna windykacja Warszawa rozpoczyna się się wysłania wezwania do zapłaty. Dot ego dochodzą maile czy smsy z przypomnieniami o płatności. Ważnym argumentem jest zawsze wpisanie dłużnika do rejestrów dłużników, z którymi później kontaktują się banki sprawdzając wiarygodność kredytową swoich klientów.  Ostatni etap to postępowanie windykacyjne, a więc przekazanie danych dłużnika do bazy dłużników.

Jeśli dłużnik zawrze szybko porozumienie i spłaci należność, to wielokrotnie firmy windykacyjne nie naliczają dodatkowych kosztów. Jeśli spłata zadłużenia jest unikania doliczyć do tego należy koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego. Do niedawna pełne koszty odzyskania długu ponosił wierzyciel. Zmieniło się to w 2013 roku kiedy to na mocy ustawy to dłużnik jest obciążany kosztami wierzytelności. Wszystkie dodatkowe koszty są więc doliczane do zadłużenia.

 Klientem kancelarii windykacyjnej może być w zasadzie każdy wierzyciel – osoba fizyczna lub prawna. Nie wszystkie firmy decydują się jednak na obsługę wierzycieli prywatnych. Niektóre z nich decydują się także na aktywne poszukiwanie długów. Chętnie odkupują od wierzycieli pakiety długów za część ich wartości i samodzielnie próbują odzyskać należność i na tym zarobić. Wierzyciel oszczędza natomiast czas potrzebny na odzyskanie całości długu. Wiele firm windykacyjnych dodatkowo oferuje sprawdzanie firm pod kątem ich wiarygodności.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *