Duży rynek mało pracy

Praca w dużym przedsiębiorstwie posiadającym międzynarodowe uznanie i prestiż to zapewne marzenie niejednego młodego człowieka.

Jednakże te wielkie przedsiębiorstwa usadowiły się w wielkich miastach. Jeśli więc ktoś chce próbować swoich sił w dużej korporacji, to niewątpliwie musi udać się do owego wielkiego miasta. Jednakże nie każde duże polskie miasto posiada uwarunkowania skłaniające tych dużych pracodawców do zakładania w nich siedziby. Wiele dużych firm postanawia przeprowadzić efektywny headhunting i postawić na stałe zatrudnienie nowych pracowników na bardzo atrakcyjnych warunkach pracy.

Doskonałym przykładem w tym względzie wydaje się być miasto Poznań. W porównaniu z takimi miejscowościami jak Wrocław, Warszawa czy też Kraków, w Poznaniu tych wielkich świata produkcji, handlu i biznesu nie mamy aż nadto. Polityka miasta Poznań w tym względzie jest ukierunkowana bardziej na handel i na rozwój galerii handlowych. Tym samym, chcąc pracować w Poznaniu, najłatwiej jest zostać sprzedawcą w którymś z centrów handlowych. Można, zatem powiedzieć, że jest to ubogi rynek pracy, jeśli chodzi o wielkie korporacje. Nie oznacza to jednak, że w Poznaniu wcale nie znajdziemy tych wielkich korporacji, w których jest z pewnością duża szansa na zatrudnienie i na zrobienie kariery. Do tych największych i najbardziej znanych, którzy mimo wszystko wybrali Poznań, jako miejsce swojej działalności można niewątpliwie zaliczyć;

  • – GlaxoSmithKline,
  • – Paneuropa Polska,
  • – Volkswagen Poznań,
  • – GK Enea

Tym samym na pewno można powiedzieć, że szansa na dobrą i ambitną ofertę pracy w Poznaniu i jego okolicach jest jak najbardziej realna. Duże firmy w mieście to szansa na zmniejszenie bezrobocia i w tym miejscu warto podkreślić, że pod tym względem Poznań nie wykorzystuje w pełni pewnych szans na rozwój swojego rynku pracy.

Jednakże gdyby spojrzeć na całokształt poznańskiego rynku pracy, to z pewnością trzeba podkreślić, że nie jest on wcale taki ubogi, jak niektórzy twierdzą. Niewątpliwie, bowiem ci najbardziej ambitni mogą z powodzeniem i przy odrobinie szczęścia, prowadzić tutaj swoją dynamiczną karierę zawodową, aczkolwiek ten rynek mógłby bardziej się jeszcze rozwinąć

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *