Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Działanie witaminy E

Witamina E nazywana jest również witaminą młodości. Ma wiele działań pozytywnie wpływających na nasz organizm. Jest dodawana do wielu kosmetyków mających na celu przedłużenie młodego wyglądu naszej skóry. Witamina E wspiera jednak nie tylko urodę, ale i nasze samopoczucie.

Witamina E należy do głównych przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami sprawiając, że jesteśmy dłużej młodzi. Chroni komórki przed utlenianiem się, dzięki czemu nie starzeją się tak szybko. Witamina E wspomaga czerwone krwinki i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest to istotne, ponieważ naczynia krwionośne przewodzą najważniejsze substancje odżywcze i ich ścianki powinny być długo mocne. Witamina E sprawia też, że prawidłowa jest ruchliwość mięśni i stopień krzepliwości krwi. Zapobiega ona powstawaniu zakrzepów, co ważne jest zwłaszcza w przypadku osób trenujących z dużymi obciążeniami u których często dochodzi do naderwań mięśni i urazów. Witamina ta pomaga w transportowaniu składników odżywczych i tlenów do najważniejszych organów i mięśni. Dlatego powinna być łączona z innymi przyjmowanymi przez nas suplementami. U mężczyzn witamina E wspomaga prawidłową ilość wytwarzanych plemników.

Niedobór witaminy E objawia się najczęściej zmęczeniem i rozdrażnieniem, brakiem energii, prowadzi także do zaburzeń we wchłanianiu się tłuszczy. Zauważamy także pogorszenie się stanu skóry i nienaturalne wypadanie włosów. Dochodzi do anemii i nawet pogorszenia się wzroku. Znacznie osłabiają się także mięśnie, dlatego powinniśmy trenując dbać o prawidłowy poziom witaminy E w naszym organizmie.

Dzienne zapotrzebowanie witaminy E wzrasta wraz z wiekiem. U dorosłych do 70 roku życia wystarczająca dzienna dawka witaminy E to 10 mg u mężczyzn i 8 mg u kobiet. Dla osób po 75 roku życia dawka dzienna wzrasta nawet do 50 mg dziennie.

Witaminę E możemy znaleźć m.in. w orzechach laskowych, pestkach dyni, nasionach słonecznika, papryce, natce pietruszki, szpinaku.

Witamina E jest ważnym składnikiem naszej diety i powinna być uwzględniona w naszym codziennym jadłospisie.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *