Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Dźwigi i żurawie – kto może je naprawiać i przeglądać?

Wszelkiego rodzaju suwnice, dźwigi oraz żurawie wymagają regularnej konserwacji i kontroli. Ma to znaczenie nie tylko z perspektywy BHP, ale także przez wzgląd na przedłużenie żywotności urządzeń. Przeprowadzenie odpowiedniego remontu zwiększa także funkcjonalność sprzętu. Kto może naprawiać i udoskonalać dźwigi i żurawie?

Sprawdzone firmy z certyfikatami

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy, Gospodarki i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. konieczne jest wykonywanie co 30 dni przeglądów konserwacyjnych wszystkich urządzeń dźwigowych (w tym suwnic i żurawi słupowych). Tego typu kontrole mogą przeprowadzać jedynie wykwalifikowani konserwatorzy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Mowa tutaj m.in. o dokumentach SEP (wydawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich), TDT (Transportowy Dozór Techniczny) oraz UDT (Urząd Dozoru Technicznego). W zakres przeglądów konserwacyjnych wchodzi m.in. rewizja stanu cięgien nośnych oraz ich zamocowań. Ponadto kontrola musi także objąć sprawdzenie funkcjonowania elementów bezpieczeństwa, urządzeń sterujących, oświetleniowych i sygnalizacyjnych, a także ograniczników ruchowych.

Firmy posiadające pracowników z uprawnieniami do przeglądów urządzeń dźwigowych zwykle oferują także możliwość ich naprawiania. Tak jest w przypadku przedsiębiorstwa Elektrowit.

Na czym polega naprawa?

Modernizacja suwnicy lub żurawi słupowych powinna opierać się na kilku elementach. Konieczne jest m.in. wstępne wykonanie dokumentacji elektrycznej i mechanicznej. Dopiero potem można przejść do dostosowania urządzenia do minimalnych wymagań UDT i BHP. Gdy to zostanie wykonane możliwe jest wprowadzanie unowocześnień. Może być to np. zmiana sterowania z kabiny, suwnicy, zmiana starego okablowania lub montaż nowej szafy sterowniczej z aparaturą elektryczną. Niekiedy konieczne jest zwiększenie udźwigu lub skrócenie/wydłużenie suwnicy.

Nowoczesne urządzenia zawierają systemy antykolizyjne pomiędzy suwnicami (pracują na tych samych torowiskach) oraz czujniki przeciążeniowe w mechanizmie podnoszenia/opuszczania. W ramach modernizacji możliwa jest także zmiana napędów poszczególnych mechanizmów z użyciem nowoczesnych motoreduktorów i falowników (czyli przemienników częstotliwości) oraz zastosowanie płynnej regulacji prędkości w suwnicy, w poszczególnych mechanizmach jazdy.

Wybrana do przeglądów i modernizacji firma musi cechować się posiadaniem dużej ilości części zamiennych. Do najpopularniejszych producentów wciągników i wciągarek należą m.in. SWF, ABUS, Donatti, Demag, BZUT, Yale, Podem/Balkancar.

Nie musisz obawiać się awarii sprzętu. Konserwacja żurawi z Elektrowit to sprawdzona jakość.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *