Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Google Adwords – jak zacząć?

Reklamowanie firmy w Google AdWords może być dobrym pomysłem za równo dla małych jak i dużych przedsiębiorstw. Reklamy AdWords dają wiele możliwości i dobrze wykorzystane mogą zwiększyć zyski firmy. Nie są one jednak pozbawione wad i ryzyka dlatego nie zawsze będą na nas zarabiać. To czy reklamy AdWords będą skuteczne zależy w dużym stopniu od trafnej konfiguracji reklam. W tym artykule skupimy się na tym jak zacząć z Google AdWords aby inwestycja w reklamy była opłacalna.

Jak zacząć reklamowanie strony w AdWords?

Samo stworzenie pierwszej kampanii i włączenie reklam AdWords jest bardzo proste. Gdy zarejestrujemy się na stronie Google AdWords to konfigurator reklam poprowadzi nas przez etapy konfiguracji. Google zasugerujemy nam ustawienia, których powinniśmy użyć. W ten sposób możemy w łatwy sposób skonfigurować kampanię. Wystarczy jeszcze wpłacić pieniądze na konto i nasza kampania będzie gotowa. Możemy wpłacić nawet 100 czy 200 zł aby reklamy zaczęły się wyświetlać. Bardzo łatwo w ten sposób rozpocząć swoją przygodę z reklamą AdWords. Niestety taki “szybki start” bardzo często kończy się rozczarowaniem. Często nasz budżet na reklamy się kończy, a nowych klientów brak. Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy podejść do tematu z większym zaangażowaniem i dobyć podstawową wiedzę zanim zabierzemy się za konfigurację kampanii.

Co warto wiedzieć zanim włączymy reklamy Google AdWords?

Na początku potrzebujemy wiedzy teoretycznej. Musimy znaleźć pomysł i stworzyć chociażby uproszczoną strategię kampanii Google AdWords. Musimy wiedzieć do jakich klientów chcemy trafić? W jakiej lokalizacji? Na jakich urządzeniach? Jaki typ reklamy użyjemy? Aby zrobić chociażby uproszczoną strategię musimy najpierw poznać podstawowe aspekty techniczne związane z działaniem kampanii. Musimy znać model płatności w AdWords, zasady tworzenia skutecznych reklam oraz podstawowe strategie ustalania stawek. Póżniej musimy przyłożyć się do konfiguracji samej kampanii.

Na początek z pewnością najprościej będzie rozpocząć do kampanii w wyszukiwarce Google. Jeśli podjęliśmy się samodzielnej konfiguracji kampanii AdWords to zupełną podstawą jest wykonanie darmowych kursów udostępnianych przez Google. Dzięki nim poznamy podstawy AdWords oraz wiele podstawowych technik, które pomogą nam w konfiguracji skutecznej kampanii. Po zapoznaniu się z kursem możemy zrobić egzamin certyfikacyjny, który pozwoli nam zweryfikować poziom naszej wiedzy.

Często jeśli nie mamy czasu na dość obszerny kurs Google AdWords to lepszą możliwością może okazać się zlecenie takich reklam specjaliście. Wielu specjalistów wykona dla nas reklamy z kwotę, która stanowi pewien procent budżetu reklamowego, a dzięki doświadczeniu i wiedzy możemy oszczędzić nie tylko czas ale również mieć bardziej opłacalną kampanię.

Jeśli tworzymy reklamy AdWords to nie zapomnijmy o mierzeniu efektów i optymalizacji kampanii. Warto zadbać o instalacje Google Analytics na stronie. Powinniśmy dokładnie wiedzieć co jest sukcesem naszej kampanii czyli tzw. konwersją. Kiedy uznamy, że reklama przyniosła efekt? Jeśli mamy sklep internetowy to sprawa jest prosta – naszą konwersją będzie zakup produktu. Trudniej jest w innych przypadkach ale zawsze warto określić takie działanie i starać się je mierzyć. Przy zwykłych stronach możemy mierzyć np. połączenia z reklam czy wysłanie formularza kontaktowego. Nie oddaje to idealnie wszystkich kontaktów od klientów ale zawsze w jakimś stopniu pomaga zmierzyć jakie reklamy przyniosły efekty.

Podsumowanie

Rozpoczęcie przygody z reklamą AdWords powinno być przemyślane. Nie powinniśmy mieć złudzeń, że uda nam się zwiększyć zyski firmy dzięki Google AdWords bez zdobycia odpowiedniej wiedzy lub powierzenia reklamy specjaliście. Musimy całą kampanie dobrze zaplanować i przemyśleć, a następnie mierzyć jej efekty za pomocą Google Analytics. Dzięki takiemu podejściu mamy szansę na to, że reklamy przyniosą nam nowych klientów i zyski dla naszej firmy.

Grzegorz Czajkowski
Specjalista, który tworzy reklamy w Google od ponad 6 lat. Świadczy usługi w firmie www.smart-seo.pl.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *