Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Klinkier na schody

Klinkier jest idealnym materiałem na schody. Zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne wykonane z klinkierowych cegiełek lub płytek prezentują się wyjątkowo korzystnie. Jednak ich nienaganna estetyka to nie wszystko. Klinkier na schody charakteryzuje się walorami, którym trudno zaprzeczyć. Jest on wyjątkowo wytrzymały, odporny na zniszczenia, zadrapania i uszczerbki. Klinkier na schody nie boi się trudnych warunków atmosferycznych, śniegów, wiatrów i deszczy, gdyż jest bardzo odporny na mrozy, a jego nasiąkliwość sięga kilku procent. Promienie słońca nie sprawiają wyblaknięcia jego kolorów, a upływ czasu wręcz nasyca je swoją głębią i charakterem.

Klinkier na schody można położyć na każdym podłożu, nawet na tradycyjnych betonowych schodach, można także wykonać samodzielnie od podstaw schody z klinkieru. W przypadku układania klinkierowej okładziny należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Klinkier na schody, balkony i tarasy powinien być kładziony na specjalnie ku temu wykonanej hydroizolacji. Powinna być ona wykonana także na  ścianie na wysokości zastosowanego cokołu. O ile klinkier na schody jest materiałem o wyjątkowo niskiej nasiąkliwości to uszczelnienie ma za zadanie zabezpieczyć przed wnikaniem wody do warstw pod okładziną klinkierową, a także ochronić przed słabnięciem siły wiązania okładziny z podłożem oraz zabezpieczyć samą okładziną przed zaciąganiem wody od jej spodu.

         Klinkier na schody w postaci wykładziny należy układać zgodnie z liniami ciągnienia jakie znajdują się na wewnętrznej stronie wyrobów. Jeśli klinkier na schody kładziony jest na dużych powierzchniach należy wykonać dylatację co 2 – 5 metrów, jej szerokość powinna wynosić ok. 10 mm. Szczeliny dylatacyjne wypełnia się elastyczna fugą. Klinkier kładziony na powierzchniach poziomych, które są wyjątkowo narażone na niszczące działanie opadów atmosferycznych należy układać ze spadkiem, który pozwala na swobodny spływ wody. Pomiędzy płytkami klinkierowymi należy zostawić spoiny o szerokości 8 – 14 mm, i wypełnić je zaprawami przeznaczonymi do fugowania klinkieru, jakie są dostępne na rynku. Zaprawy należy zrównać z licem okładziny i nadać im lekko wklęsły profil. Układając stopnice schodowe nie można przyklejać część pionową noska stopnicy do betonowego elementu schodów.

         Klinkier na schody to rewelacyjny materiał, gdyż nadaje się zarówno do zbudowania schodów od podstaw, jak również do renowacji już istniejących stopni.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *