Konto firmowe – czy jest obowiązkowe?

Wszystkie rozliczenia, czyli opłaty za ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podatki odprowadzane do Urzędu Skarbowego, przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, muszą odprowadzać przelewami elektronicznymi, a co za tym idzie przy rejestracji firmy są zobowiązani podać numer swojego konta bankowego.

Większość ludzi i tak używa swoich internetowych kont osobistych na co dzień, jednak czy można ich używać do rozliczania się ZUS i US, czy może należy posiadać konto firmowe?

Obowiązek posiadania konta firmowego – czy na pewno?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Polskie prawo w żaden sposób nie ustosunkowuje się do tego czy osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą powinna mieć konto firmowe, mówi się jedynie o posiadaniu konta płatniczego, czyli może to być konto prywatne, ważnym jest, aby do pewnych organów jak US czy ZUS przelewy były realizowane bezgotówkowo, bo tylko w ten sposób mogą być realizowane. Gorzej za to bywa z bankami to one, jeśli się zorientują, iż używamy konta prywatnego do celów firmowych mogą nam wypowiedzieć umowę. Konta prywatne są bardzo często darmowe i mają więcej zalet, niż konta firmowe, które posiadają sporo ograniczeń. W każdym razie konkurencja wśród banków jest na tyle duża, że i ten drugi rodzaj kont zaczyna być opłacalny.

Konto firmowe, a konto prywatne

Konto prywatne

Jeśli zamierzasz prowadzić małą firmę lub być samozatrudnionym nie zastanawiaj się i pozostaw swoje konto prywatne do celów firmowych. Twoimi głównymi transakcjami, dotyczącymi firmy będą tu przelewy do US i ZUS. Wiele banków posiada ciekawe usprawnienia pod tym względem przy kontach prywatnych, np. mBank, w którym przelewy do ZUS i US można robić w oddzielnej, specjalnie do tego przeznaczonej podstronie www. Pamiętaj, że w przypadku małej działalności nie ma obowiązku szczegółowego dokumentowania oraz rozliczania się z transakcji. Za kontem prywatnym przemawia przede wszystkim wygoda, nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności, ale też cena, mimo że koszty konta firmowego można wpisać do kosztów prowadzenia firmy to jednak może być to problem dla osób, które liczą każdą złotówkę.

Konto firmowe

Oczywiście konto firmowe również posiada swoje zalety, jest to przede wszystkim możliwość oddzielenia transakcji firmowych od prywatnych, co wprowadza większy porządek do naszych finansów, można to jednak zrobić w inny sposób, chociażby zakładając konto oszczędnościowe i przelewając na nie sumy, które będą niezbędne na różnego rodzaju ubezpieczenia, opłaty czy podatki. Drugą sprawą, jest fakt, że może skontrolować nas Urząd Skarbowy i wtedy może prześwietlić nasze konto, jeśli podaliśmy firmowe to raczej nie używamy go do celów prywatnych i wtedy możemy spać spokojnie, gorzej jeśli urząd zacznie nam prześwietlać konto prywatne, a być może nie chcemy, aby przyglądał się naszemu prywatnemu życiu. Założenie konta bankowego może obejmować różnego rodzaju profity, czyli inną ofertę dla klienta firmowego, jak linie odnawialne, kredyty na innych warunkach itp. Więcej o warunkach proponowanych dla przedsiębiorców dowiesz się na: http://direct.money.pl/kontafirmowe/.

Niezależnie od tego, na które konto wybór padnie oba będą odpowiednie i wystarczające do prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego jeśli chcesz pozostać przy swoim koncie prywatnym i nie robić sobie dodatkowych problemów to możesz sobie na to pozwolić.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *