Konto osobiste w banku – kompendium wiedzy

Banki działające na terenie Polski otworzyły już ponad 30 milionów kont osobistych. Tak wynika z danych, jakie opublikował Narodowy Bank Polski. Jednocześnie uznaje się, że konto w banku posiada już 85% Polaków. Nie bierze się jednak pod uwagę, że mieszkańcy naszego kraju mogą posiadać więcej niż jeden rachunek. Pewne jest natomiast, że to konto indywidualne jest tym, które cieszy się największą popularnością.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, w skrócie nazywany ROR. To imienny rachunek w banku, który może być zakładany samodzielnie albo wspólnie, na przykład wraz z małżonkiem. Konto indywidualne jest najprostszym rodzajem zakładanego w banku rachunku. Służy przede wszystkim do lokowania na nim bieżących dochodów.

Na ROR wpływa każdego miesiąca nasze wynagrodzenie albo środki z innych źródeł – renta, emerytura czy przelewy od osób prywatnych. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy służy również do regulowania bieżących zobowiązań. Klienci banku za jego pośrednictwem opłacają czynsz, prąd i inne media, spłacają także raty zaciągniętych kredytów.

Dedykowane konta osobiste

ROR jest najczęściej pierwszym kontem, jakie otwieramy w banku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że instytucje bankowe oferują potencjalnym klientom konta dedykowane, które otwierane i prowadzone mogą być na preferencyjnych warunkach. To konta osobiste skierowane do określonych grup, na przykład konto indywidualne dla studentów, dla juniora czy konto VIP. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dobre konto osobiste, czyli jakie?

Zdaniem Polaków, najlepsze konta osobiste to te, które otwierane i prowadzone są zupełnie za darmo. Bezpłatne powinny być również wypłaty ze wszystkich bankomatów oraz dokonywane przelewy. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na bankowość mobilną, standardem są już konta z dostępną platformą internetową.

Do większości kont ROR wydawane są karty bezstykowe, za których pośrednictwem można wykonywać płatności kartą bez użycia kodu PIN. Takie transakcje możliwe są do kwoty 50 złotych. Ogromna popularność  kont osobistych z takimi kartami płatniczymi sprawia, że Polska jest pionierem w całej Unii Europejskiej, patrząc na wykorzystywanie nowoczesnych systemów bankowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?

Przy wyborze konta osobistego ważne są indywidualne preferencje. Konto powinno charakteryzować się optymalną funkcjonalnością i intuicyjną obsługą. Ważna jest też dostępność darmowych bankomatów i wpłatomatów. Dobre konta to konta tanie, najlepiej bezpłatne, które dostępne są przez całą dobę i zawsze gwarantują pełne bezpieczeństwo zgromadzonych na rachunku środków.

Jeśli chcemy korzystać jednocześnie z innych produktów banków, należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania lokat oraz oprocentowanie debetu – to powinno być jak najniższe.

Konto wybrane z ekspertem

Dobrym rozwiązaniem jest porównanie kont bankowych w dostępnych rankingach. Takie publikowane są przez niemal wszystkie banki przynajmniej raz w miesiącu. Warto też pamiętać, że oferta banków często się zmienia i atrakcyjne konto może niebawem okazać się niczym niezwykłym.

Jeśli konto ma być „szyte na miarę”, warto udać się do kilku placówek i porozmawiać ze specjalistami. Poznając szczegóły i warunki umowy z bankiem, znacznie łatwiej jest podjąć decyzję. Pamiętajmy, że dobre konto indywidualne to nie zawsze to najbardziej promowane. Chwyty reklamowe nie zawsze odpowiadają naszym rzeczywistym potrzebom.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *