Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Maszyny do pakowania – kompendium wiedzy

Nie ulega wątpliwości, że wybór właściwej maszyny do pakowania jest niezwykle ważny. Wbrew pozorom urządzenia te stanowią bardzo istotny elementem w całym systemie produkcyjnym. Warto zatem znać poszczególne rodzaje maszyn pakujących, które funkcjonują na naszym rynku.

Nie ulega wątpliwości, że wybór właściwej maszyny do pakowania jest niezwykle ważny. Wbrew pozorom urządzenia te stanowią bardzo istotny elementem w całym systemie produkcyjnym. Warto zatem znać poszczególne rodzaje maszyn pakujących, które funkcjonują na naszym rynku.

Maszyny pakujące bez wątpienia różnią się pomiędzy sobą w wielu płaszczyznach. Najbardziej dywersyfikującym elementem ich budowy są przede wszystkim produkty, do których są przeznaczone. Warto jednak pamiętać, że wszystkie urządzenia pakujące mają tę samą wspólną cechę – rozdzielają produkt na identyczne porcje, a następnie umieszczają go w specjalnie przygotowanym do tego celu opakowaniu. Dzieje się to najczęściej w sposób bardzo szybki i najczęściej w pełni zautomatyzowany. Jeśli natomiast chodzi o poszczególne rodzaje maszyn pakujących, rozróżnia się kilka podstawowych urządzeń.

Automaty pakujące

Mogą one być wykorzystane do pakowania wyrobów o niezwykle różnorodnej strukturze – od produktów sypkich oraz nieco pylistych, poprzez surowce kawałkowe i mrożone, aż po płynne i półpłynne. Urządzenia tego typu mają możliwość pakowania zarówno w większe i bardziej pojemne opakowania, jak też w bardzo niewielkie torebki czy saszetki. 

Kartoniarki

Sprzętu tego typu można z powodzeniem używać między innymi do pakowania wyrobów o różnych wymiarach i kształtach do specjalnie przygotowanych opakowań kartonowych. Kartoniarka jest w stanie działać samodzielnie lub też w połączeniu z już zamontowanymi liniami pakującymi. Gotowe kartony z wyrobami zaklejane są na dwa sposoby – gorąco lub też na bardzo praktyczny zatrzask.

Dozowniki

Maszyny te wykorzystuje się do pakowania wyrobów o konsystencji sypkiej, pokawałkowanej lub też granulowanej. Zastosowanie dozowników umożliwia umieszczanie tego typu produktów zarówno w saszetkach, jak i w kartonach, pudełkach czy nawet słoikach. Mocną stroną dozowników jest bez wątpienia ich ogromna precyzja oraz szybkość działania i stosunkowo duża niezawodność. 

Automatyczne linie pakujące

Zespół maszyn tworzących linię automatyczną może być przystosowany do wielu różnych produktów. Wynika to przede wszystkim z szerokiego spektrum możliwości, jakie posiadają tego typu maszyny i urządzenia. Najczęściej efektem finalnym pracy całej linii jest ułożenie pakietów produktowych na zbiorczych paletach gotowych do wysyłki. 

Maszyny do pakowania to bez wątpienia bardzo istotny element technologii przemysłowej. Urządzenia tego typu są wręcz niezbędne do sprawnego oraz efektywnego prowadzenia procesów produkcyjnych w danym przedsiębiorstwie. 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *