Narzędzia CRM dla biznesu – w jaki sposób warto je wykorzystywać?

Narzędzia CRM

Praktycznie każdy biznes aby zaistnieć potrzebuje odbiorców – klientów, którzy będą chcieli skorzystać z usług czy towarów jakie oferuje. W jaki sposób możemy się z nimi lepiej komunikować, częściej do nich docierać i skuteczniej zachęcać do wybrania właśnie naszej oferty?

1. Co to jest CRM?

2. Kto może wykorzystać CRM?

3. Najlepsze pomysły na wykorzystanie systemów CRM w firmie

Co to jest CRM?

Każde przedsiębiorstwo aby istnieć musi nawiązywać dobre i trwałe relacje ze swoimi klientami. Czy to pojedynczy zakup, czy wielokrotne transakcje, dbanie o zadowolenie z naszych usług jest priorytetem i w dłuższej perspektywie czasu pozwala firmie się rozwijać.

Aby można było łatwiej monitorować i dbać o nasze relacje z klientami powstało wiele profesjonalnych systemów do zarządzania tego typu informacjami, jak i do ułatwienia komunikacji. Tego typu oprogramowanie to właśnie CRM – Customer Relationship Management. Pomaga ono nie tylko na łatwym organizowaniu relacji z większą grupą klientów, ale również świetnie sprawdzi się dla indywidualnych przypadków, na przykład wtedy gdy chcemy kogoś szczególnie docenić za długą współpracę.

Kto może wykorzystać CRM?

Narzędzia CRM są idealną opcją dla wielu firm. Oczywiście najczęściej znajdziemy je w przypadku sklepów internetowych oraz usług wykonywanych poprzez sieć. Taki system przyda się jednak również w wielu innych miejscach i branżach, ponieważ za jego pomocą da się monitorować i usprawniać również inne rodzaje komunikacji, jakie firma podejmuje ze światem zewnętrznym. Dobrze dobrany system CRM jest w stanie ułatwić nam pracę w komunikacji, przy okazji rekrutacji nowych pracowników, w marketingu internetowym oraz klasycznym i tak dalej. Jest to jedno, bardzo rozbudowane narzędzie pozwalające skupić w sobie każdy aspekt przedsiębiorstwa, który wymaga komunikowania się z innymi.

Najlepsze pomysły na wykorzystanie systemów CRM w firmie

Narzędzia CRM w chmurze oraz w tradycyjnej formie możemy wykorzystać na wiele ciekawych i kreatywnych sposobów, dzięki którym sprawimy że nasza firma rozkwitnie i będzie się dobrze kojarzyła zarówno obecnym, jak i potencjalnym klientom. Szczególnymi przypadkami do rozważenia są:

  • usprawnienie telefonicznej komunikacji z klientem: CRM pozwala na lepsze porządkowanie danych, dzięki czemu telefoniczna obsługa jest sprawna, szybka i znacznie mniej narażona na pomyłki. Możemy również wzbogacić się o kilka dodatkowych atutów, na przykład wiedzieć kto do nas dzwoni jeszcze zanim podniesiemy słuchawkę;
  • łatwiejsza identyfikacja stałych klientów: jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ pozwala wyłapać naszych “stałych bywalców” w gronie osób korzystających z naszych usług. W ten sposób możemy dopasować naszą ofertę do indywidualnych potrzeb klienta lub podziękować mu za długą współpracę rabatem czy miłym gratisem do kolejnego zamówienia;
  • skupienie social mediów w jednym miejscu: jeżeli prowadzimy komunikację w ramach kilku kanałów mediów społecznościowych, opanowanie ich osobno może być trudnym wyzwaniem – zwłaszcza jeżeli często wrzucamy nowe posty. Wykorzystując CRM możemy zebrać wszystko w jednym miejscu, co ułatwi zarządzanie firmowymi profilami;
  • zwiększenie zasięgu i puli klientów: dzięki danym z CRM jesteśmy w stanie lepiej planować nasze kampanie marketingowe, dzięki czemu za te same pieniądze będziemy w stanie dotrzeć do znacznie większej grupy odbiorców. Co więcej, mogą być to osoby których wcześniej nie braliśmy zupełnie pod uwagę, jako beneficjentów naszych usług czy produktów.

Systemy CRM są często połączone z narzędziami do automatyzacji marketingu, które bardzo dobrze integrują się wzajemnie i umożliwiają, np. wysłanie wiadomości e-mail czy SMS, zaraz po tym, gdy nowy klient dołączy do bazy CRM. Łącząc oba te rodzaje narzędzi firmą zarządza się łatwiej i odbiór klienta końcowego jest dużo lepszy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *