Program outplacementu a potencjalne pułapki

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, zacznijmy od wyjaśnienia terminu outplacement.Pod tym pojęciem kryje się specyficzny program pomocowy stworzony z myślą o zwalnianych pracownikach, którego celem jest wsparcie ich w poszukiwaniu nowej pracy. Wyróżniamy outplacement indywidualny i grupowy – zastosowanie określonego rodzaju outplacementu jest zdeterminowane, między innymi, liczbą uczestników programu. Co powinno charakteryzować program outplacementu? Jakich błędów należy unikać?

Outplacement a przypadkowość rozwiązań

Należy pamiętać, że outplacement powinien zostać „uszyty na miarę” potrzeb zwalnianych pracowników. Przygotowując program przedsięwzięcia, należy więc wyeliminować jakąkolwiek przypadkowość, a skupić się na rozwiązaniach, które w danej sytuacji mogą rzeczywiście okazać się najbardziej efektywne. Umiejętnie zrealizowany projekt outplacementu to podstawa!

Outplacement: wybór usługodawcy

Program outplacementu może być realizowany przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się realizacją podobnych usług. Wybierając konkretnego usługodawcę, należy skupić się przede wszystkim na jego doświadczeniu i zrealizowanych projektach. Warto sprawdzić, jaka jest skuteczność programów outplacementu wykonywanych przez daną firmę oraz elastyczność świadczonych usług. Kwestia ceny, chociaż oczywiście bardzo istotna, nie powinna być jedynym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę. Niemniej jednak, oszacowanie kosztów outplacementu ma rzecz jasna dla firmy ogromne znaczenie, dlatego warto poświęcić wystarczającą ilość uwagi podobnemu zagadnieniu.

Dlaczego outplacement jest tak istotny?

Wiemy już, jakich błędów, między innymi, powinniśmy się wystrzegać. Teraz spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie – co sprawia, że outplacement może mieć tak duże znaczenie dla pracodawcy? Przede wszystkim, program ma szansę w korzystny sposób oddziaływać na obraz firmy, nie tylko w oczach pracowników, którzy dalej będą zatrudnieni w jej strukturach i osób zwalnianych, ale również przyszłych, potencjalnych kandydatów do pracy. Outplacement bowiem pokazuje, że los pracowników ma duże znaczenie dla firmy i dokłada ona starań, by zatroszczyć się o swoją kadrę.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *