Po jakie publikacje sięgamy? E-book, audiobook, czy książka drukowana?

books-441866_640Na rynku wydawniczym w ciągu ostatniego dziesięciolecia zmieniło się wiele. Kiedyś, aby przeczytać dobrą książkę, trzeba było udać się do biblioteki, albo księgarni, bywało i tak, że upragnionego egzemplarza nie było „na stanie”.

Trzeba go było wówczas zamówić. Dziś można zaopatrzyć się w książkę, kilka razy kliknąć myszką komputerową, aby bestseller znalazł się w naszym posiadaniu. Na drukowaną publikację, czeka się kilka dni. Na elektroniczną wersję od kilku do kilkunastu minut.
E-booki, to takie książki, które zostały stworzone w wersji elektronicznej, najczęściej w pliku PDF, albo epub, przeznaczone na smartfony, tablety i czytniki. W zależności od urządzenia, na którym będą one czytane. Jednak są bardzo dobrej jakości i z możliwością dopasowywania wielkości czcionki, aby było można wygodnie je czytać. Wielu z nas pamięta jeszcze czasy skanowanych treści. Jeśli chodzi o e-booki, to po tego rodzaju książki sięgają najczęściej osoby lubiące nowinki technologiczne, albo ceniące sobie czas i własną mobilność z książką.

Audiobooki natomiast, to książki które ktoś przeczytał i nagrał, abyśmy sami już nie musieli, a po zakupie mogli sobie słuchać. Po tego rodzaju książki sięgają najczęściej osoby, które nie lubią same czytać, albo chcą sobie utrwalić pewne informacje. Są bardzo przydatne, kiedy odczuwamy zmęczenie i sami nie jesteśmy w stanie czytać, ale chcemy się zapoznać z treścią. Wielokrotne słuchanie książki, bardzo pomaga np. przy nauce języków obcych. Do ich odtwarzania najczęściej wystarczają urządzenia z funkcją odczytu plików mp3.

Drukowane książki, to jedna z najstarszych form publikacji, mimo wszystko mająca nadal wielu zwolenników. Do takiej publikacji można zajrzeć wiele razy, podobnie, jak do plików książek elektronicznych. W drukowanych książkach można dodawać zakładki, suszyć kwiatki, czy roślinki oraz zaznaczać ołówkiem bardzo istotne fragmenty.

Być może ktoś stwierdzi, że inne formaty, także dają takie możliwości, ale to nie to samo, co zapach świeżego druku. Ta radość z trzymania nowej książki w dłoni i coś, co jest bardzo pozytywną praktyką wielu wydawnictwach, do takiej tradycyjnej książki bardzo często dodawana jest także jej wersja elektroniczna, zazwyczaj e-book. Zatem można czytać i tradycyjną wersję, a po przesiadce na komputer, w wolnej chwili także dokończyć czytanie z pliku.

Po jakie publikacje najczęściej sięgamy? W czasie trwania ery informacyjnej, najczęściej po wszystkie.

Anita Zielke

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *