Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe to nie tylko jedno z podstawowych kont bankowych, ale również jedna z najbardziej popularnych form bezpiecznego generowania oszczędności. Warto wiedzieć, że chociaż produkt ten oferowany jest przez praktycznie każdy bank, to w zależności od wybranej instytucji, proponowane będą inne warunki jego prowadzenia. Istnieje co najmniej kilka kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze tego najlepszego.

Istota konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to połączenie typowego konta bankowego, na którym lokuje się w bezpieczny sposób swoje środki oraz lokaty, dzięki której klient banku może generować dodatkowe oszczędności, pochodzące z odsetek.

Korzystanie z takiego produktu bankowego umożliwia swobodne dysponowanie własnymi środkami (inaczej niż w przypadku lokaty, gdzie pieniądze zostają „zamrożone” na pewien czas) przez cały okres obowiązywania umowy. Właściciel takiego konta nie traci wtedy zgromadzonych odsetek. Może też dowolnie dokładać kolejne kwoty, które będą generować jeszcze większy zysk.

Opłaty za konto oszczędnościowe

 

Osoby, które są zainteresowane takim sposobem bezpiecznego oszczędzania, powinny decydować się na otwarcie konta oszczędnościowego, które nie będzie generować dodatkowych kosztów. Przykładem może być Konto Wspólne albo Konto Indywidualne czy Konto Junior, oferowane przez BGŻ Optima.

Otwarcie oraz prowadzenie takiego konta jest darmowe. Bezpłatny jest też miesięczny wyciąg elektroniczny. Właściciel takiego konta nie płaci również za wpłaty i wypłaty oraz nie traci naliczonych odsetek. Jedynym warunkiem jest minimalna kwota, jaka musi znaleźć się na takim rachunku – to najczęściej tylko 1 złotych.

Oprocentowanie

Oprocentowanie, jakie oferują konta oszczędnościowe to kolejne kryterium, które powinno być priorytetem. Chodzi tu przecież o oszczędzanie i generowanie kolejnych zysków. Banki oferują oprocentowanie stałe oraz zmienne. To zmienne nie jest chronione nawet przed inflacją, więc może okazać się, że klient banku nie zarobi nic.

Dużo bardziej korzystną ofertę proponują banki, które otwierają konta oszczędnościowe z oprocentowaniem stałym w skali roku. Nie ma wtedy ryzyka niskich zysków albo ich braku. Im wyższe oprocentowanie, tym większy zysk.

Dodatkowe korzyści oferowane przez banki

Banki mogą oferować konta oszczędnościowe, dzięki którym można nie tylko dowolnie wpłacać i wypłacać środki, ale również wykonywać przelewy. Wtedy może pełnić funkcję standardowego konta bankowego z dodatkowym atutem generowania oszczędności.

Najlepsze konta mogą być zakładane przez internet. Umożliwiają one również otwieranie lokat terminowych czy inwestowanie w fundusze inwestycyjne. To kolejne metody pomnażania zgromadzonych oszczędności.

Zanim decyzja o wyborze konta oszczędnościowego zostanie podjęta, warto spojrzeć na rankingi takich produktów bankowych. Powstają one średnio raz w miesiącu i dają realną szansę na porównanie najważniejszych kryteriów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *